Trahana me lëng mishi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gjelle tradicionale shqiptare

Përgatitja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përgatitet lëngu i mishit i koncentruar duke zier shumë mish me kocka dhe duke hedhur brenda qepë të pjekura, karota, piper, dafinë, kripë pastaj zihet brumi i trahanasë si me poshtë :

Për trahana duhet miell i cilësisë së parë me përmbajtje të lartë gluteni.

Sitet mielli, hapet një gropë në mes dhe hidhet lëngu i mishit. Duke filluar nga mesi e përziejmë brumin duke mos e gatuar shumë por të përzihet aq sa të mos pijë krejt miellin, brumë i fortë dhe i shkrifët. Sipër e spërkatim me miell, e mbulojmë dhe e lëmë të vijë për 2-3 ditë. Pastaj e hapim copa - copa në çarçafë të pastër, e lëmë të thahet pak dhe e shkoqim me dorë, e kalojmë në sitë të rrallë e thajmë përsëri dhe e vendosim në qeska prej pëlhure (beze) jo plastmasi. Ruhet në vende të thata pa lagështirë e të freskëta.