Transvaal (provincë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

  Provinca e Transvaalit ( Afrikaans: Provinsie van Transvaal ), i referuar zakonisht si Transvaal ( shqiptimi Afrikaans: [ˈtransfɑːl] ), ishte një provincë e Afrikës së Jugut nga viti 1910 deri në 1994, kur kushtetuta e re e ndau atë pas përfundimit të aparteidit . Emri "Transvaal" i referohet vendndodhjes gjeografike të provincës në veri të lumit Vaal . Kryeqyteti i saj ishte Pretoria, e cila ishte edhe kryeqyteti ekzekutiv i vendit.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Disa bantustane ndodheshin tërësisht brenda Transvaal: Venda, KwaNdebele, Gazankulu, KaNgwane dhe Lebowa . Pjesë të Bophuthatswanës ishin gjithashtu në Transvaal, me pjesë të tjera në Provincën e Kepit dhe Orange Free State .

Rrethet në vitin 1991[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një hartë e rretheve të Transvaalit

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]