Trembëdhjetë Arsye Pse (libri)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Trembëdhjetë Arsye Pse është roman për të rinj, shkruar në vitin 2007 nga Jay Asher. Tregon për një adoleshente, studente e shkollës së lartë, e cila dëshpërohet nga tradhtitë e ngacmimet dhe bën vetëvrasje. Ajo jep trembëdhjetë arsye që e çuan atë drejt vetëvrasjes, duke i inçizuar dhe duke i vënë nëpër kaseta për t'ia dërguar një shoku, dy javë pas vdekjes së saj.

Trembëdhjetë Arsye Pse
AutorJay Asher
Titulli origjinalThirteen Reasons Why
PërkthyesTaulant Hatia
GjuhaAnglisht
ZhanriRoman për të rinj
Botoi SHBA RazorBill
Shqipëria Shqipëria Bota Shqiptare
Faqe SHBA 288
Shqipëria Shqipëria 316

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nxënësi i shkollës së mesme, Klei Xhenseni merr një pako misterioze në postë me shtatë kaseta të regjistruara nga Hana Bejkeri, një shoqe klase që kohët e fundit ka bërë vetëvrasje. Kasetat u dërguan gjithashtu te disa shokë të tjerë të klasës, duke i udhëzuar secilin prej tyre t'ia pasonin secilit person të përmendur. [1] Ndërsa dëgjon kasetat, ai mëson se ka një anë për secilin person, të cilit Hana ia atribuon arsyet për kryerjen e vetëvrasjes.

Xhastin Foleji filloi një thashethem në shkollë se Hana ishte një "zuskë" pasi ata ishin puthur njëherë në park.

Aleks Stendal përforcoi thashethemet duke i dhënë Hanës nofkën "Best Ass" në një listë "Kush është seksi e kush jo?".

Ish e dashura e Aleksit, Xhesika Dejvisi, e cila dikur ishte mike i Hanës, përhap thashethemet se Hana ishte arsyeja pse ajo dhe Aleksi u ndanë.

Markus Kulej u përpoq të përfitonte nga Hana gjatë një takimi.

Tajler Dauni e mori me vete dhe fotografonte derisa po spiunonte në dritaren e saj.

Kartni Krimsen shpërndau tregimet rreth "lodrave" seksuale që ajo "gjeti" në dhomën e Hanës dhe më vonë e hoqi atë në një parti.

Zak Dimpsej bëri përparime të padëshiruara ndaj saj. Në përgjigje, ai i hoqi "shënimet e inkurajimit" të saj nga klasa e vetme që ajo shpresonte.

Rajan Shejver botoi një nga poezitë e saj në letër shkollore pa dijeninë e saj dhe u kritikua ashpër.

Xheni Kurc rrëzoi me makinën e saj një shenjë ndalimi dhe zgjodhi të mos e raportonte; kjo ngjarje përfundimisht çoi në vdekjen e një njeriu.

Në këtë pikë, kaseta vjen tek Klei, të cilit Hana i kërkon falje për ta përfshirë, sepse ai nuk e meriton të jetë në listë; ata kishin ndjenja të vërteta për njëri-tjetrin, dhe ishin puthur një herë në një parti.

Ajo përmend Xhastinin përsëri në një kasetë të dytë, duke thënë se ai e la Xhesikën të shtrirë pa ndjenja në një shtrat në një parti. Hana u fsheh në një dollap dhe dëshmoi se dikush e përdhunonte atë. Hana thotë në kasetë që Xhastini e dinte për këtë dhe e kishte lënë të ndodhë. Personi i ardhshëm i listuar është Brajs Uokeri, i cili është shpallur përdhunues i Xhesikës. Hana po kalonte një parti me Brajsin dhe Xhesikën, Xhastinin, Zakun dhe një tjetër vajzë ishin në vaskën e nxehtë vetëm me të brendshmet e tyre. Hana hyri në vaskën e nxehtë dhe pastaj hyri Brajsi dhe nisi ta prekte Hanën. Kur Hana nuk e kundërshtoi në mënyrë aktive Brajsin, ai e përdhunoi atë.

Kaseta e fundit është për z. Porter, një këshilltar i përkohshëm i shkollës, i cili i tha Hanës se nëse ajo nuk ishte e gatshme të ngrinte akuza kundër "djalit" që e përdhunonte atë, ajo duhet të "përpiqej të lëvizte", madje edhe pasi Hana shprehu dëshirën për të vrarë veten.

Pas dërgimit të kasetave tek personi tjetër në listë, Klei kthehet në shkollë dhe shkon me shoqen e tij të klasës Skai Milerin, për të cilën ai dyshon se është gjithashtu vetëvrasës. Romani përfundon me Klein duke arritur tek ajo.[2][3]

Personazhet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • ' Hana Bejker 'është subjekti i romanit. Ajo ishte një nxënëse e shkollës së mesme që bën vetëvrasje, duke lënë prapa kaseta të regjistruara që implikonin dymbëdhjetë njerëz si trembëdhjetë arsyet pse.
 • 'Klei Xhensen' është narratori i romanit. Ai është një student i ndrojtur i shkollës së mesme përmes të cilit shfaqen kaseta e Hanës në roman. Ai është subjekt i kasetës së nëntë, në të cilën Hana sqaron se ai gjithmonë ishte i sjellshëm me të dhe se nuk meriton të jetë në listën e saj. Klei është i vetmi person në kaseta që nuk fajësohet direkt si arsye për vdekjen e Hanës.
 • 'Xhastin Foleji' është subjekt i kasetave të parë dhe të dhjetë. Një vit më i vjetër se Hana, ai ishte shtrydhja e saj e parë dhe puthja e parë. Hana fajëson Xhastinin në kasetë të parë për të filluar thashethemet se ajo është një zuskë dhe ajo e fajëson atë në shiritin e dhjetë për lejimin e Brajsit për të përdhunuar Xhesikën.
 • 'Aleks Stendal' është subjekt i kasetës së dytë. Pas ndarjes me Xhesikën, ai botoi një listë "Kush është seksi e kush jo?", duke i dhënë Hanës titullin "Best A ** në klasën Freshman". Hannah beson se kjo përforcohet më tej saj reputacionin e një zuske filloi pas puthjes së saj me Xhastinin.
 • 'Xhesika Dejvis' është subjekt i kasetës së tretë dhe një mike e Hanës para se lista e "nxehtë apo jo" e Aleksit të përfundojë miqësinë e tyre. Hana fajëson Xhesikën për të besuar thashethemet rreth saj dhe t'u thotë njerëzve se Hana vodhi Aleksin nga Xhesika. Xhesika më vonë është përfshirë me Xhastinin dhe është përdhunuar nga Brajsi në një parti.
 • 'Tajler Daun' është subjekt i kasetës së katërt. Një shok klase i Hanës që punonte si fotograf për librin vjetor, Tajler thuhet se vrapoi për Hanën dhe mori fotografitë e saj përmes dritares së saj të gjumit. E ndier e pasigurt, Hanën e ndihmoi Kartni për të kapur kryesin, të cilin Hana e zbuloi se ishte Tajleri, bazuar në reagimin e tij nervor në shkollë.
 • ' Kartni Krimsen ' është subjekt i kasetës së pestë dhe një njohje e Hanës. Hana e përshkruan Kartnin si të rremë, pavarësisht se ishte e njohur në shkollë si miqësore. Pasi e ndihmoi Hanën të kapte Tajlerin, Kartni shpërndan thashetheme për gjetjen e "lodrave" seksuale në dhomën e Hanës, duke e rrahur më tej reputacionin e Hanës dhe duke e bërë atë të ndihej më shumë e vetme. Kartni më vonë e shoqëron Hanën në një parti, por e lë pas mbërritjes.
 • 'Markus Kulej' , subjekt i shiritit të gjashtë, dikur shkoi në një takim me Hanën, pasi u përputh me të nëpërmjet një mbledhjeje fondesh të Shën Valentinit. Në një darkë, Markusi përpiqet të përfitojë nga ajo dhe e quan "një ngërç" kur e hedh poshtë atë. Pas vdekjes së Hanës, Markus merr pjesë në hedhjen e gurëve në dritaren e Tajler për të vjedhur Hanen, por refuzon të marrë përgjegjësinë për akuzat e Hanës për veten e tij.
 • 'Zak Dimpsej' është subjekt i shiritit të shtatë. Pas përpjekjes për ta ngushëlluar Hanën pas ballafaqimit me Markusin, ai kthehet te Hana kur ajo e hedh poshtë atë. Në një klasë të përbashkët, Zak merr "shënimet e inkurajimit" të Hanës, në mënyrë që ajo të mos marrë më përkrahjen anonime të klasës që i kishte dhënë më parë.
 • 'Rajan Shejver' është subjekt i kasetës së tetë; ai ishte shkurtimisht mik me Hanën kur të dy morën pjesë në një klasë poetike jashtë shkollës. Pas marrjes së besimit të saj, Rajani vjedh dhe në mënyrë anonime publikon një nga poezitë e Hanës në gazetën e shkollës. Përkundër paraqitjes anonime, Hana është poshtëruar kur poema e saj merr kritika.
 • 'Xheni Kurc' është subjekt i kasetës së njëmbëdhjetë dhe një nxitës i tifozëve që ofron për të marrë Hanën në shtëpi nga parti e saj e parë. Ajo e ngushëllon Hanën, por pasi ajo godet një shenjë të ndalimit dhe nuk i thotë policisë, Hana e fajëson atë për shkaktimin e një aksidenti të mëvonshëm të makinës që vret një tjetër shok klase.
 • 'Brajs Uokeri' është subjekt i kasetës së dymbëdhjetë dhe një forcë e shpeshtë gjatë romanit. Në ndejën e parë që Hana merr pjesë, Brajs përdhunon Xhesikën dhe e lë pa ndjenja. Më vonë, ai e fton Hanën në një vaskë të nxehtë në një parti tjetër dhe e përdhunon kur ajo nuk i qëndronte në mënyrë aktive.
 • 'Z. Porter' është subjekt i shiritit të trembëdhjetë dhe personi i fundit është prerë për të marrë arsyet e Hanës. Ai është këshilltari i shkollës që nuk arrin të ndihmojë Hanës kur i pranon atij se do të bëjë vetëvrasje.
 • 'Toni' është një nxënës i shkollës së mesme, i cili, megjithëse nuk është në asnjë prej kasetave, i merr kopjet e tyre para vdekjes së Hanës. Megjithëse përpiqet të paralajmërojë prindërit e Hanës, ajo kryen vetëvrasje, duke e lënë Tonin të mbikëqyrë njerëzit që quhen arsye për vdekjen e saj. Ai sidomos shikon jashtë për Klein, ndërsa ai lufton përmes kasetave.
 • 'Skai Miller' është një studente e shkollës së mesme dhe ish-mike i Kleit që nuk është emëruar në ndonjë prej kasetave. Klei dyshon se ajo është vetëvrasëse dhe e arrin atë në fund të romanit.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura Goodreads
 2. ^ "Thirteen Reasons Why by Jay Asher". Shmoop. Arkivuar nga origjinali më 27 korrik 2012. Marrë më 22 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Thirteen Reasons Why by Jay Asher". GradeSaver. Grade Saver LLC. Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2016. Marrë më 22 gusht 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)