Troy: Fall of a City

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Troy: Fall of a City
Zhanri Dram

Trill historik
Fantazi

Regjisori Owen Harris

Mark Brozel

Aktrojnë * Louis Hunter
Shteti Mbretëri e Bashkuar
Gjuhë(t) Anglisht
No. of series 8
Prodhimi
Kohëzgjatja 56 minuta
Transmetimi
Programi origjinal BBC One (UK)
Netflix (international)

Troy: Fall of a City (Troja: Rënia e një qyteti) është një serial britanik i bazuar në Luftën e Trojës dhe marrëdhënien e dashurisë ndërmjet Parisit dhe Helenës.

Seriali u porisit nga BBC One si një bashkë-prodhim mes BBC One dhe Netflix.  BBC One do të bëjë transmetimin e tij me 17 shkurt 2018 në Mbretërinë e Bashkuar, ndërsa Netflix do të bëjë transmetimin ndërkombëtar jashtë Britanisë së Madhe.[1]

Aktorët luajnë në rolet kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Louis Hunter në rolin e Parisit
 • Bella Dayne në rolin e Helenës së Trojës
 • David Threlfall në rolin e Priamit
 • Frances O'Connor në rolin e Hekubës
 • Tom Weston-Jones në rolin e Hektorit
 • Jozef Mawle në rolin e Odiseut
 • Chloe Pirrie në rolin e Andromakës
 • Johnny Harris në rolin e Agamemnonit
 • David Gyasi në rolin e Akilit
 • Jona Armstrong në rolin e Menelaut
 • Alfred Enoku në rolin e Eneas
 • Aimee-Ffion Edwards në rolin e Kasandrit
 • Hakeem Kae-Kazim në rolin e Zeusit
 • David Avery në rolin e Xanthius
 • Lex King në rolin e Afërditës
 • Amy Louise Wilson në rolin e Briseis
 • Inge Beckmann në rolin e Herës
 • Shamila Miller në rolin e Athinës
 • Diarmaid Murtagh në rolin e Hermesit

Ngjarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia e Helenës tregohet në këndvështrimin e një familje trojane gjatë rrethimit. Është një histori dashurie, që kërcënon të ul poshtë në gjunjë një perandori.[2]

Prodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Seriali u filmuar në Cape Town dhe përbëhet nga tetë episode. Ai është shkruar nga David Far, Nancy Harris, Mika Uotkinsit dhe Joe Barton. Ndërsa regjia e tij u bë nëndrejtimin e Owen Harris dhe Mark Brozel.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Netflix Boards BBC Drama 'Troy' From 'Night Manager' Writer". Hollywood Reporter. March 1, 2017. Marrë më March 2, 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Troy - Fall of a City TV Series". Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Troja: Rënia e një qyteti |width="40%" style="text-align: center;" rowspan="1"|{{{titulli}}}