Jump to content

Turkish Airlines

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Logoja e Turkish Airlines
Airbus A319-132 i Turkish Airlines

Turkish Airlines (turqisht: Türk Hava Yolları "Linjat ajrore turke") (BIST: THYAO) është kompania kombëtare e transportit ajrore e Turqisë, me seli në ndërtesën e Menaxhmentit të Përgjithsëm të Turkish Airlines, në Aeroportin Atatürk në Yeşilköy, Bakırköy, Stamboll. Një degë është linja ajrore kombëtare e Shqipërisë, Air Albania.[1][2]

Sipas korrikut 2015, operon shërbime të planifikuara për 290 destinacione në Evropë, Azi, Afrikëdhe Amerikë, duke e bërë atë të kompaninë e katër ajroe në bitë për nga numri i destinacioneve.[3] Turkish Airlines është operatori që fluturon në më shumë shtete të ndryshme (115 në total).[4] Me një flotë operacionale prej dhjetë aeroplaneve për ngarkesa, i shërben 52 destinacioneve.[5] Me Aeroportin Atatürk të Stambollit si bazë kryesore, Turkish Airlines ka baza sekondre në Aeroportin Ndërkombëtar Esenboğa, Aeroportin Ndërkombëtar Sabiha Gökçen, dhe Aeroporin Adnan Menderes. Turkish Airlines është anëtare i rrjetit Star Alliance që nga data 1 prill 2008.[6]

  1. ^ "Contact Us." Turkish Airlines.
  2. ^ "Map."
  3. ^ "Turkish Airlines again expands its network" Arkivuar 29 nëntor 2014 tek Wayback Machine (Press release).
  4. ^ "BAML June 2016 CalGEMS Conference Presentation" (PDF). investor.turkishairlines.com. Marrë më 2016-07-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Turkish Cargo Destinations". turkishcargo.com.tr. Arkivuar nga origjinali më 27 nëntor 2013. Marrë më 14 dhjetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ "Turkish Airlines - Star Alliance". Marrë më 24 prill 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)