Tusha vetullverdhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Turdus merula
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): [[Turdus]]
Lloji:
[[Template:Taxonomy/Turdus]][. T. merula
Emri binomial
T. merula
Linnaeus, 1758
Turdus merula merula

Tusha vetullverdhë (latinisht: Turdus merula), e njohur edhe si cërra, cërrja, cirla, dhe mëllenjë, është zog këndues i zi me sqep të verdhë që jeton në Evropë dhe Azi. Femra dhe të vegjlit kanë një qafë të zezë në kafe me vija të çelëta. Ushqehen me skrraja, dredhëza dhe nga vezët. Mëllenjë përbashkëta, merula Turdus, është një specie e mëllenjës së vërtetë. Ajo është quajtur gjithashtu mëllenjë e Euroazisë (sidomos në Amerikën e Veriut, për të dalluar atë nga sorrat e Botës së Re që s'kanë lidhje me të), [2] ose thjesht Mëllenjë (në zonat ku është e vetmja specie e tipit të mëllenjës). Ushqehet në Evropë, Azi dhe Afrikë të Veriut por është futur edhe në Australi dhe Zelandën e Re. Ka një numër speciesh në gjithë gamën e madhe, disa specie aziatike konsiderohen të jenë lloje më vete. Në varësi të gjerësi, Mëllenjë Përbashkët mund të jetë banor, pjesërisht ose plotësisht migratore migratore. [3]

Mashkull i propozojnë specia, e cila është gjetur në të gjithë më të madhe të Evropës, është e gjitha e zezë me përjashtim të një unaze të verdhë dhe ka këngë melodioze, femra e rritur dhe të vegjlit kanë pendë kryesisht kafe të errët. Ushqehen në pyje a kopshte, ndërtimin e një zoti, baltë-rreshtuan fole, në formë filxhani. Ai është që ha gjithçka, të hahet një gamë të gjerë të insekteve, toke, manaferrat, dhe fruta.

Të dy gjinitë janë të territoriale mbi baza edukate, me tregon kërcënim të veçantë, por janë më të shoqërueshëm gjatë migrimit dhe në dimërimin fusha. Palë do të qëndrojë në territorin e tyre gjatë gjithë vitit ku klima është mjaft i butë. Kjo specie e zakonshme dhe të spikatur i ka dhënë të rritet në një numër të referencave letrare dhe kulturore, të lidhura shpesh me këngën e saj.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]