Tyrbja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Tyrbja është vendi ku varrosen kur ndërrojnë jetë baballarët e Teqes në sektin Bektashjanë. Ata nuk varrosen në varreza normale por kalojnë në një vend të veçantë pranë teqes dhe ky vend i veçantë quhet Tyrbe. Sipas ligjeve të statutit të bektashizmit eshtrat varrosen në tyrbe aty ku kanë shërbyer baballarët.

Tyrbja konsiderohet vend i shenjtë dhe besimtarët shkojnë dhe ndezin nga një qiri në kujtim të këtyre baballarëve edhe për të marrë mirësi. Teqja ka dy vende që respektohen godina e pritjes dhe tyrbja.

Shiko edhe[redakto | redakto tekstin burimor]