Tyrbja e Musa Efendiut

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Tyrbja e Musa Efendiut
LlojiArkitekturore
VendndodhjaPrizren, Kosovë
NdërtuarShek. XVI
Emri zyrtar: Monument /Ansambël
LlojiNën mbrojtje
Nr. i referencës410

Tyrbja e Musa Efendiut është një monument i trashëgimisë kulturore në Prizren, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkitekturor". Tyrbja e qytetit të Kaçanikut njihet si Tyrbja e Musa Kesegjisë . Ndodhet afër lumit Lepenc, në një largësi prej 100 metrash , rrëzë kodrës . Nga tyrbja tani ka mbetur vetëm një trakt muri shpinor me gjatësi 4m, në lartësi prej 1.15m dhe me trashësi prej 30 cm. Muret anësore zbresin për rreth një metër deri rrafsh me tokë. Afër murit shpinor ndodhet varri i Ilmi Hafëz Shehut (1879-1971) i cili studimet pasdiplomike i kishte përfunduar në Stamboll (1900-1911) . Tani për tani nuk ka ndonjë interesim pë tyrben .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]