Uetersen

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Koordinatat: 53°41′14″V 9°40′9″L / 53.68722°V 9.66917°L / 53.68722; 9.66917

Uetersen
Rosenstadt Uetersen
Qytet
noform
Stema_figura
Administrimi
Shteti Flamuri Gjermania
Shteti federal Schleswig-Holstein
Qarku Pinneberg
Kryetari i Bashkisë Wolfgang Wiech
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 11.43 km² km2
Popullsia 17,866 (31/12/2005) banorë
Dendësia 1.563 /km² banorë/km2
Të dhëna të tjera
Kodi Postal 25436
Prefiksi 04122
Faqja Zyrtare Uetersen.De

Uetersen, (ˈyːtɐzən) është qytet i vogël në rrethin Pinneberg në republikën Schleswig-HolsteinGjermani. Qyteti shtrihet afërsisht 7 km nëveri të qytetit Elmshorn dhe rreth 30 km në veri-lindje të Hamburgut.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mathias Rust në vitin 1987 në Uetersen filloi fluturimin e tijë historik.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Personalitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]