Ujëvarat në Krimml

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Niveli më i ulët i Ujëvarave në Krimml, ujëvara më e lartë e Austrisë.

Ujëvarat në Krimml (gjermanisht: [Krimmler Wasserfälle] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help)), me një lartësi totale prej 380 metrash, janë ujëvara më e lartë në Austri.[1] Ujëvarat janë në lumin Krimmler Ache dhe ndodhen pranë fshatit Krimml në Parkun Kombëtar të High Tauern në shtetin e Salzburgut.

Ujëvarat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesë nga Ujëvarat në Krimml.

Ujëvarat në Krimml janë ujëvara me nivele. Ujëvara fillon në majë të luginës së Krimmler Ache dhe zhytet poshtë në tri faza. Shkalla e sipërme ka një rënie prej 140 metrash, e mesit ka 100 metra, dhe më të ultën një rënie prej 140 metrash. Pika më e lartë e ujëvarës është 1.470 metra mbi nivelin e detit.[2]

Rrjedhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Krimmler Ache është një rrjedhë glaciale, rrjedha e së cilës ndryshon shumë nga stina. Rrjedha e tij vëllimore në qershor dhe korrik është 20,000 m3/orë, ndërsa në shkurt është vetëm 500 m3/orë. Rrjedha më e madhe e matur ishte më 25 gusht 1987, kur ishte 600,000 m3/orë.

Pas rënies, lumi bashkohet me Salzach, i cili derdhet në Inn, më pas në lumin Danub dhe më në fund në Detin e Zi.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për të siguruar që turistët të mund të shihnin më shumë ujëvarë pa vështirësi, Ignaz von Kürsinger, nga Mittersill, krijoi një shteg në pjesën e sipërme të ujëvarës. Më 1879, Klubi Alpin Austriak përmirësoi rrugën për të siguruar një pamje më panoramike. Rreth 400,000 njerëz vizitojnë ujëvarat çdo vit. Lëngu i mjegullt i ujëvarës krijon kushte ideale të rritjes për qindra myshqe, likene dhe fierna. Rrethinat janë banim për 62 specie zogjsh.[3]

Ka një ndikim negativ tek banorët e zonës për shkak të nivelit të lartë të trafikut në një fshat të vogël, dhe për shkak të erozionit në rrugë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Bryan Swan & Dean Goss (2004). "Tallest Waterfalls of Austria" (në anglisht). World Waterfall Database. Marrë më 2008-08-13.
  2. ^ "Krimmler Wasserfälle" (në gjermanisht). Marrë më 2008-08-13.
  3. ^ Krimmler Wasserfälle, leaflet obtainable at the Krimml Tourist information

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]