Ulcera e Burulit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ulcera e Burulit
Klasifikimi dhe burimet e jashtme
ICD-10 A31.1 (ILDS A31.120)
ICD-9 031.1
DiseasesDB 8568
Patient UK Ulcera e Burulit
MeSH D009165

Buruli ulcerë (e njohur edhe si Bairnsdale ulcerë, Searls ulcerë, ose Daintree ulcerë[1][2][3]) është një sëmundje infektive e shkaktuar nga Mycobacterium ulcerans.[4] Faza fillestare e sëmundjes karakterizohet me mungesë dhembjesh nodule ose të zonës së ënjtur.[4] Kjo nyjë mund të shndërrohet në një ulcerë.[4] Ulcera mund të jetë më e madhe brenda se sa në sipërfaqen e lëkurës,[5] dhe mund të jetë e rrethuar me ënjtje.[5] Ndërsa sëmundja rëndohet, kocka mund të infektohet.[4] Ulcerat Buruli zakonisht prekin gjymtyrët e sipërme dhe të poshtme;[4] ethet shfaqen rrallë.[4]

Shkaku[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

M. ulcerans lëshojnë një toksinë të njohur si mycolactone, e cila zvogëlon funksionin e sistemit të imunitetit dhe rezultati është vdekjae indeve.[4] Bakteret e të njëjtës familje shkaktojnë gjithashtu tuberkulozin dhe lebrën (M. tuberkuloz dhe M. lebër, përkatësisht).[4] Nuk dihet se si përhapet sëmundja.[4] Burimet e ujit mund të jenë të përfshirë në përhapjen e sëmundjes.[5] Deri në vitin 2013 nuk ka ndonjë vaksinë të efektshme.[4][6]

Trajtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në qoftë se njerëzit trajtohen menjëherë me, antibiotikë për tetë javë, efikasiteti arrin në 80%.[4] Trajtimi shpesh përfshin mjekime me rifampicin dhe streptomicin.[4] Clarithromycin ose moxifloxacin nganjëherë përdoren në vend të streptomicinës.[4] Trajtimet e tjera mund të përfshijnë operacion për ulcerën.[4][7] After the infection heals, the area typically has a scar.[6]

Epidemiologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ulcerat Buruli ndodhin zakonisht në zonat rurale Afrika Sub-Sahariane veçanërisht Bregu i Fildishtë, por mund të ndodhin edhe në Azi, në Paqësorin Perëndimor dhe në Amerikë.[4] Kanë ndodhur raste në më shumë se 32 vende.[5] Ndodhin rreth pesë deri në gjashtëqind raste çdo vit.[4] Sëmundja prek gjithashtu edhe një numër kafshësh përveç njerëzve.[4] Albert Ruskin Cook ka qenë i pari që ka përshkruar ulcerat buruli në vitin 1897.[5]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ James, William D.; Berger, Timothy G.; etj. (2006). Andrews' Diseases of the Skin: clinical Dermatology. Saunders Elsevier. f. 340. ISBN 0-7216-2921-0. Përdorim i gabuar i et al. në: |author= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)
  2. ^ Rapini, Ronald P.; Bolognia, Jean L.; Jorizzo, Joseph L. (2007). Dermatology: 2-Volume Set. St. Louis: Mosby. Chapter 74. ISBN 1-4160-2999-0. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)
  3. ^ Lavender CJ, Senanayake SN, Fyfe JA; etj. (janar 2007). "First case of Mycobacterium ulcerans disease (Bairnsdale or Buruli ulcer) acquired in New South Wales". Med. J. Aust. 186 (2): 62–3. PMID 17223764. Përdorim i gabuar i et al. në: |author= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)
  4. ^ a b c d e f g h i j k l m n o p q "Buruli ulcer (Mycobacterium ulcerans infection) Fact sheet N°199". World Health Organization. qershor 2013. Marrë më 23 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ a b c d e Nakanaga, K; Yotsu, RR; Hoshino, Y; Suzuki, K; Makino, M; Ishii, N (2013). "Buruli ulcer and mycolactone-producing mycobacteria". Japanese journal of infectious diseases. 66 (2): 83–8. PMID 23514902. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ a b Einarsdottir T, Huygen K (nëntor 2011). "Buruli ulcer". Hum Vaccin. 7 (11): 1198–203. doi:10.4161/hv.7.11.17751. PMID 22048117. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Sizaire V, Nackers F, Comte E, Portaels F (2006). "Mycobacterium ulcerans infection: control, diagnosis, and treatment". Lancet Infect Dis. 6 (5): 288–296. doi:10.1016/S1473-3099(06)70464-9. PMID 16631549. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (link)