Unbreakable

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Unbreakable është film amerikan i vitit 2000, i zhanrit triller dhe superhero, shkruar, prodhuar dhe me regji të M. Night Shyamalan dhe në rolet kryesore: Bruce Willis dhe Samuel L. Jackson, bashkë me Robin Wright, Spencer Treat Clark dhe Charlayne Woodard. Është strumbullari i parë i trilogjisë Unbreakable. Në këtë film, një rojë i sigurisë, i quajtur David Dunn i mbijeton një përplasjeje fatale treni.

Unbreakable
Regjia ngaM. Night Shyamalan
Shkruar ngaM. Night Shyamalan
ProdhuesiBarry Mendel
Sam Mercer
M. Night Shyamalan
LuajnëBruce Willis
Samuel L. Jackson
Robin Wright Penn
KinematografiaEduardo Serra
MontazhiDylan Tichenor
MuzikaJames Newton Howard

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaBuena Vista Pictures
Data e publikimit
22 nëntor 2000 (SHBA)
Kohëzgjatja
106 minuta
ShtetiSHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti75 milionë dollarë[1]
Fitimi248.1 milionë dollarë

Shyamalan organizoi tregimin e Unbreakable për të paralelizuar një strukturë tradicionale me tri pjesë të një libri komik. Pas vendosjes në tregimin origjinal, Shyamalan shkroi skenarin si një skenar spekulativ me Bruce Willis tashmë të vendosur si yll në film dhe Jackson në mendje për të portretizuar Elijah Price. Xhirimet filluan në prill të vitit 2000 dhe u përfunduan në korrik.

I pathyeshmi u lëshua më 22 nëntor 2000. Ai mori komente pozitive[2], me kritikët që vlerësonin estetikën e saj, shfaqjet, peshën emocionale të tregimit dhe rezultatin nga James Newton Howard. Filmi ka fituar më pas një kult të fortë.[3] Një dekonstruksion i zhanrit superhero[4], shumë e konsiderojnë atë si një nga filmat më të mirë të Shyamalanit dhe një nga filmat superhero më të mirë. Në vitin 2011, Time e renditi atë si një nga dhjetë filmat superhero të të gjitha kohërave, duke e renditur me numrin katër.[5] Quentin Tarantino gjithashtu e përfshiu atë në listën e tij të 20 filmave më të mëdhenj të publikuar që nga viti 1992.[6]

Pas viteve të zhvillimit të një filmi pasues, një vazhdim tematik, Split, me Willis që rikthehet në rolin e tij si David Dunn në një rol gdhendës, u lirua në janar 2017. Pas suksesit financiar dhe kritik të Splitit, Shyamalan menjëherë filloi të punonte një film të tretë, i titulluar Glass, i cili u lëshua më 18 janar 2019[7], duke e bërë të pathyeshëm këstin e parë në serinë e pandërprerë të filmit.[8][9][10][11][12][13]

Skenari[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Filadelfia më 1961, Elijah Price ka lindur me tipologjinë osteogjeneza imperfecta, një sëmundje e rrallë që i bën kockat e pacientëve shumë të brishta dhe të prirura për t'u thyer. Elijah, i cili rritet për t'u bërë një tregtar arti me librin komik, zhvillon një teori, bazuar në komikët që ai ka lexuar gjatë qëndrimeve të shumta në spital, se nëse ai përfaqëson dobësi ekstreme njerëzore, duhet të jetë dikush "i pathyeshëm" në ekstremin e kundërt .

Në ditët e sotme, një tjetër njeri i Filadelfias, roja i sigurisë David Dunn po kërkon gjithashtu kuptim në jetën e tij. Ai kishte hequr dorë nga një karrierë premtuese e futbollit amerikan gjatë ditëve të tij të kolegjit për t'u martuar me Audrey pasi ata ishin të përfshirë në një aksident me makinë. Tani, megjithatë, martesa e tyre po shpërndahet, për arsyen e djalit të tyre të ri Jozef. Ndërsa kthehet në shtëpi nga një intervistë për punë në Nju Jork, treni, në të cilin gjendet Davidi rrëzohet, duke vrarë 131 pasagjerët e tjerë. Ai është i vetmi i mbijetuar, që nuk pëson asnjë dëmtim. Në shërbimin përkujtimor të viktimave të aksidenteve, ai gjen një zarf në xhamin e makinës së tij, me një kartë brenda që mban logon e galerisë së artit Elijah, Limited Edition, që pyet nëse ai ka qenë ndonjëherë i sëmurë. Davidi dhe Jozefi takohen me Elijan, i cili i propozon Davidit se ai është personi i personazhit pas të cilit modelohen superheronj të librit komik dhe vazhdimisht e ndjekin çështjen me Davidin dhe Audrey, duke u përpjekur për të mësuar nëse Davidi ka qenë ndonjëherë i sëmurë ose i plagosur. Ndonëse Elija e turbullon, Davidi fillon testimin e vet. Ndërsa ngriti peshë me Jozefin duke shikuar, ai stol mban rreth £ 350 (160 kg), shumë më lart se çfarë mund të bënte më parë. Jozefi fillon të idolizojë të atin dhe beson se ai është një superhero, edhe pse Davidi ende pohon se ai është thjesht "një njeri i zakonshëm".

Davidi e sfidon teorinë e Elijas me një incident që nga fëmijëria e tij, kur pothuajse u mbyt. Elija sugjeron që incidenti thekson konventën e përbashkët, ku superheronjtë shpesh kanë një dobësi. Ai pretendon se dobësia e Davidit mund të jetë ujë: është më e lehtë për ta mbytur ose mbytur se njerëzit e rregullt. Ndërsa vëzhgoi rrënojat e rrënuara të rrëzimit të trenit që mbijetoi, David kujton aksidentin me makinë që përfundoi karrierën e tij të atletikës, duke kujtuar se ai ishte i padëmtuar dhe grisi një derë jashtë makinës për të shpëtuar Audreyn. David e përdori aksionin si një justifikim për të lënë futbollin sepse Audrey nuk e pëlqente dhunën e sportit.

Nën ndikimin e Elijas, Davidi kupton se ajo që ai mendonte ishte thjesht një "instinkt" natyror për nxjerrjen e njerëzve të rrezikshëm gjatë kontrolleve të sigurisë, është në fakt një formë e perceptimit ekstraenzional. Tani, duke e ndërgjegjësuar këtë aftësi, Davidi zbulon se kur ai vjen në kontakt me njerëzit e tjerë, ai është në gjendje të shohë veprat penale që kanë kryer. Me sugjerimin e Elijas, David qëndron në mes të një turme në stacionin e 30-të të Rrugës së Filadelfias. Ndërsa njerëz të ndryshëm goditen në të, ai ndjen krimet e kryera, të tilla si vjedhje, sulme dhe përdhunime dhe gjen një të tillë për të vepruar: një portier sadist i cili ka pushtuar një familje, ka vrarë babanë dhe tani po mban gruaja dhe dy fëmijët e tyre rob. Davidi i ndjek kujdestarin në shtëpinë e viktimave, i liron fëmijët dhe gjen nënën e tyre, por portier e pritë atë dhe e shtyn atë jashtë një ballkon në një pishinë. Davidi pothuajse mbytet pasi nuk mund të notojë, por fëmijët e shpëtojnë atë. Ai pastaj sulmon mbajtësen nga prapa dhe e pengon atë, ndërsa Davidi mbetet i parezitur, por zbulon se nëna tashmë është e vdekur. Atë natë, ai dhe Audrey pajtohen. Të nesërmen në mëngjes, ai tregon fshehurazi Jozefin një artikull në gazetë për aktin heroik anonim, duke paraqitur një skicë të Davidit në ponçon me kapuç të mbuluar me rrota gjatë përballjes me mbajtësen. Jozefi njeh heroin si babai i tij dhe premton të mbajë sekretin e tij.

Davidi merr pjesë në një ekspozitë në edicionin e kufizuar dhe mblidhet nëna e Elijas, i cili shpjegon dallimin mes villains që luftojnë heronjtë me forcë fizike kundrejt atyre që përdorin inteligjencën e tyre. Elija e sjell Davidin në dhomën e prapambetur të studios së tij, shtrin dorën dhe i kërkon Davidit të shkundë atë. Duke vepruar kështu, Davidi sheh vizionet e Elijas, duke orkestruar disa katastrofa terroriste, përfshirë aksidentin e fundit të trenit të Davidit, duke shkaktuar qindra vdekje. Davidi është i tronditur, por Elia këmbëngul që vdekjet janë justifikuar si një mjet për ta gjetur atë. Duke e quajtur veten "Zotëri Glass", një fëmijë me nofkën e kishte përdorur për ta frenuar kur ishte duke u rritur, ai shpjegon se tani e kupton qëllimin e tij në jetë: Të jetë shejtan për heroin e Davidit. Davidi shkon larg në tmerr dhe neveri. Është zbuluar se Davidi më në fund raportoi veprimet e Elijas në polici, me rezultat që Elia u shpall fajtor për vrasje dhe terrorizëm dhe u angazhuan në një spital psikiatrik për kriminelët e çmendur.

Aktorët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Bruce Willis si David Dunn
  • Davis Duffield si David Dunn (20 vjeç)
 • Samuel L. Jackson si Elijah Price
 • Robin Wright si Audrey Dunn
  • Laura Regan si Audrey Inverso (20 vjeç)
 • Spencer Treat Clark si Joseph Dunn
 • Charlayne Woodard si Mrs. Price
 • Eamonn Walker si Dr. Mathison
 • M. Night Shyamalan si Gjurmuesi i stacionit
 • Richard E. Council si Noel
 • Michael Kelly si Dr. Dubin

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura boxofficemojo_unbreakable
 2. ^ "Unbreakable:Review". Metacritic. CBS. Arkivuar nga origjinali më 14 maj 2008. Marrë më 2010-04-16. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Unbreakable - An Oral History". Entertainment Weekly. 2015-07-10. Marrë më 2015-10-14. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura hollywoodreporter
 5. ^ Cruz, Gilbert (3 qershor 2011). "Top 10 Superhero Movies: 4. Unbreakable (2000)". Time. Marrë më 17 gusht 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Gabim referencash: Etiketë <ref> e pavlefshme; asnjë tekst nuk u dha për refs e quajtura spike
 7. ^ http://www.cinemablend.com/news/1651749/the-unbreakable-and-split-crossover-movie-reveals-official-title-and-four-stars
 8. ^ Cox, James "Details-emerge-about-the-sequel-to-split-glass" Buzz https://www.buzz.ie/movies-tv/details-emerge-about-the-sequel-to-split-glass-283022 Arkivuar 18 prill 2019 tek Wayback Machine
 9. ^ Busch, Caitlin "glass-m-night-shyamalan-split-sequel-unbreakable" November 20, 2017 https://www.inverse.com/article/38577-glass-m-night-shyamalan-split-sequel-unbreakable-sameul-l-jackson
 10. ^ Murray, Emily "split-sequel-footage-debuts-at-cinema-con" Unilad https://www.unilad.co.uk/film/split-sequel-footage-debuts-at-cinema-con/ Arkivuar 14 qershor 2018 tek Wayback Machine
 11. ^ "Toni Collette wont be popping up in M Night Shyalamans Glass Movie Exclusive" Yahoo Movie News https://uk.movies.yahoo.com/toni-collette-wont-popping-m-night-shyalamans-glass-movie-exclusive-105343772.html?guccounter=1
 12. ^ https://www.imdb.com/list/ls026168028/
 13. ^ Mansoor Mithaiwala "What role is Thomas Hayden Church playing?" Screenrant Feb 14, 2018 https://screenrant.com/thomas-haden-church-superhero-role-marvel-dc/