Jump to content

Undisputed III: Redemption

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Undisputed III: Redemption
Regjia ngaIsaac Florentine
Shkruar ngaDavid N. White
ProdhuesiIsrael Ringer
LuajnëScott Adkins<bre />Mykel Shannon Jenkins
Mark Ivanir
Hristo Shopov
Robert Costanzo
Marko Zaror
KinematografiaRoss W. Clarkson
MontazhiIrit Ras
MuzikaMinos Matsas

Kompania prodhuese
Shpërndarë ngaNu Image
Data e publikimit
1 qershor 2010 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
96 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti3 milionë dollarë amerikanë[1]
Fitimi282,548 dollarë[2]

Undisputed III: Redemption është film 2010 me regji të Isaac Florentine.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet kanë kaluar që kur Juri Bojka pësoi një humbje poshtëruese dhe një gju të thyer në duart e Chambers të George "Iceman". Përulur nga dëmtimi i tij, ai është ulur për t'u bërë roje i burgut. Ndërkohë, shefi Gaga ka zgjeruar ndërmarrjen e tij të turneut në burg në një turne ndër-burgu të quajtur Prison Spetz Competition (PSC), e cila mbledh luftëtarët më të mirë të burgjeve nga e gjithë bota për të konkurruar për një shans në një rekord të pastruar dhe lirim të parakohshëm. Ndërsa Bojka dëgjon parakalimet që ndodhin brenda burgut të tij, si dhe dështimin në lirimin e tij, ai fillon trajnimin privatisht për ta kthyer gjurin e tij në formë luftimi. Vetëm pasi kampioni aktual Vladimir Sykov e mposht kundërshtarin e tij në raundin përfundimtar të turneut të burgut, Bojka e sfidon atë në vend dhe e mposht me shpejtësi duke u bërë kështu përfaqësuesi rus i PSC-së.

Bojka transferohet në burgun e Gorgonit në Republikën e Gjeorgjisë, ku ai është bashkuar me një grup të larmishëm prej tetë luftëtarëve ndërkombëtarë të burgjeve. Megjithëse luftëtarëve u lejohet një orë çdo ditë për stërvitje, ata janë ende të grupuar në popullatën e përgjithshme për punë të rëndë ndërsa luftëtarët kolumbianë dhe të burgosurit lokal Raul "Dolor" Quiñones u janë dhënë seancave private të mjaftueshme dhe një regjimi të barnave që rrisin performancën. Gjatë qëndrimit të tij, Bojka bie në kundërshtim me një boksier amerikan Jericho "Turbo" Xhons, i cili duket se është i pasjellshëm, i pasigurt dhe i fortë. Ai gjithashtu kujton Bojkën. Bojka, Turbo, Dolor dhe luftëtari brazilian Andriago Silva përparojnë në raundin e dytë të turneut ndërsa luftëtarët humbës janë dërguar në shtëpi, vetëm për t'u qëlluar me vdekje nga rojet e pritjes.

Ditën tjetër, Turbo nxit një luftë me Bojka para se të dy burrat të hidhen në izolim. Ata përfundimisht lirohen për shkak të disa manipulimeve nga menaxherët e tyre Gaga dhe mafia Don Gio Farnatti, të cilët janë miq të vjetër dhe rivalë. Pas dëgjimit të trajtimit të burgut nga luftëtarët e tyre, dy bosët e mafies përballen me Rojtarin Kuss, por udhëheqësi i PSC-së Rezo shpjegon atyre se turneu ka qenë gjithmonë fikse për të siguruar "fitimin më të lartë në rrezik më të ulët". Ai i këshillon ata të lëngëzojnë pasuritë e tyre dhe të vendosin baste e tyre në Dolor për të siguruar fitimin e tyre. Kuptuar se besnikëria ndaj luftëtarëve të tyre shtrihet vetëm në pagimin e tyre, Gaga dhe Farnatti bien dakord për këtë marrëveshje. Ndërkohë, Bojka dhe Turbo ngadalë zhvillojnë një besim në njëri-tjetrin dhe përqendrojnë vëmendjen e tyre në rrahjen e Dolorit në turne. Ata të dy fillojnë të përdorin punën e vështirë si pjesë e trajnimit të tyre. Me qëndrimin e Turbos, ai fillon të tregojë shenja se egoja e tij evoluar nga një e kaluar shumë e disiplinuar si një Detar Amerikan. Përveç recitimit, "Improvizim, Përshtatje, Kapërcim" si pjesë e trajnimit të tij, ai rekomandon një mjekim holistik për Bojka për të qetësuar gjurin e tij.

Në gjysmëfinale, Bojka mundi Silva duke e bërë atë të trokiste në një mbytje të trekëndëshit; ai ndihmon kundërshtarin e tij dhe e lavdëron atë për një luftë të mirë. Kuptuar se Bojka dhe Turbo janë më të fortë se parashikuar, Rezo dhe Rojtari Kuss organizojnë që rojet ta mundën Turbon në një tul të përgjakur. Kur të burgosurit merren për raundin e ardhshëm të punës së vështirë, Bojka përpiqet të bindë Turbon që të shpëtojë, në vend që të përballet me Dolorin e plagosur. Duke ditur se Turbo ishte në ushtri, plani ishte të arratisej në pyll ku siguria është më e lehtë dhe mbijeton aq kohë sa të arrihet më në fund me tregun e zi. Turbo fillimisht nuk pajtohet, derisa një i burgosur tjetër zbulon se humbësit janë ekzekutuar. Ai u kap duke u përpjekur për të thyer zinxhirin e tyre, të dy luftojnë rojet mjaft kohë që të marrin një çelës. Pasi u lirua, Turbo vrapon për në pyll.

Bojka kthehet në burg ku është përballur me Rezo, Rojtarin Kuss dhe Gaga. Duke ditur se ai ka humbur të gjithë mbështetjen, ai angazhohet për të prishur bastet e tyre duke mposhtur Dolorin në raundin e fundit të improvizuar. Dolor merr një epërsi të hershme me blloqet e dorës dhe goditjet e tij jashtëzakonisht të shpejta, si dhe përkeqëson problemet me gjurin e dobët të Bojkas duke përdorur një mbërritje në të. I privuar nga aftësia e tij dhe shkathtësia, Bojka rimëkëmbet së pari duke u mbështetur në qëndrueshmërinë dhe tolerancën e dhimbjes, duke këmbëngulur për disa goditje shkatërruese. Duket sikur lufta ka mbaruar kur ai është nisur nga ringu, por kur ai arrin të kapë një grimë dhe kovë që përdoret për të mbledhur gjak pas periudhave të shkurtra, të cilat kanë një ngjashmëri të habitshme me ato që ai ka përdorur gjatë trajnimit të tij, ai kthehet në rrjet para dhjetë-numërimit. Duke kujtuar mantrën e Turbos, "Improvizim, Përshtatje, Kapërcim", ai merr bllokun e ngjyrosur me gjak dhe e lidh atë me gjurin e tij. I detyruar për t'u përshtatur, ai fillon të përdorë një stil të ri përzihet në elemente të kokës dhe bërrylave të kokës, bërrylave të prishura, mundjes dhe wu-shu. Dolor, në një moment të fundit të zemërimit, thyen shin e tij kundër bllokut të gjuhës së Bojkas, duke i dhënë fund ndeshjes.

I dëshpëruar, Farnatti ballafaqohet me Rojtarin Kuss dhe gjuan Rezo mbi paratë që ai ka humbur para se të qëlloheshin nga vetë gardiani. Pavarësisht fitimit të turneut, Bojka nuk lejohet të lirohet sepse rojet nuk kanë gjetur Turbon. Për shkak se Bojka ishte përgjegjës për arratisjen e tij, marrëveshja ishte se Turbo do të mbetet i lirë, ndërsa Bojka do të transferohet përsëri në burgun e tij origjinal, për të cilin Bojka përgjigjet se nuk i intereson - ai e ka dëshmuar pikën e tij. Ashtu si të burgosurit e tjerë, Bojka është marrë në vend që të qëllojë, por ai është shpëtuar në minutën e fundit nga Turbo. Dyshja kthehet në një makinë të pritjes, ku Gaga ulet brenda me një valixhe parash. Ai zbulon se ai gjithmonë e dinte se Bojka ishte luftuesi më i mirë në botë, veçanërisht kur ai ishte i zemëruar, kështu që ai bast të gjitha paratë e tij mbi të së bashku dhe mashtroi menaxherët e tjerë - madje duke shkuar aq larg sa për të shpëtuar dhe fshehur Turbo kur ai ikur. Bojka vendos të ndahet në rrugë, më në fund duke zbuluar emrin e tij të parë, Juri, në Turbo. Nga ana tjetër, Turbo rrëfen se emri i tij i vërtetë është "Jericho", duke mos e kuptuar se Bojka ka një vlerësim të veçantë për referencat fetare. Në mirënjohje, ai falënderon Turbo për "shembjen e mureve" dhe vendosjen e tij të lirë. Turbo pastaj kërkon një ndeshje me Bojka në të ardhmen dhe Bojka pranon. Ndërsa makina del, Bojka me kënaqësi ecën me valixhet e mbushura me para drejt lirisë duke qeshur me gëzim.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Undisputed III: Redemption (2010)". Internet Movie Database. Marrë më 6 korrik 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Undisputed III: Redemption". Box Office Mojo/CBS Interactive. Marrë më 2014-06-07. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)