Unioni Astronomik Ndërkombëtar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Unioni Astronomik Ndërkombëtar
International Astronomical Union
Union astronomique internationale
IAU logo.svg
IAU National Members.svg
Anëtarët nga 74 vende
Formuar më28 korrik 1919
SeliaParis, Francë
Anëtarëthip
12,450 anëtarë individual[1]
74 shtete anëtare
President
Silvia Torres-Peimbert
General Secretary
Piero Benvenuti
Faqja në internetwww.iau.org

Unioni Astronomik Ndërkombëtar (anglisht: International Astronomical UnionIAU; frëngjisht: Union astronomique internationale, UAI) është një organizatë ndërkombëtare e astronomëve profesionistë, nga niveli PhD dhe më tej, aktive në hulumtimet profesionale dhe armimin në astronomi.[2] Ajo vepron si autoritet i njohur ndërkombëtarisht për caktimin e emërtime të trupave qiellor (yjeve, planetëve, asteroideve, etj.) dhe çdo gjë që paraqitet në sipërfaqen mbi to.[3]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përbërja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Fienberg, Rick (14 gusht 2015). "A New Tally of Individual IAU Members" (PDF). Kai‘aleleiaka. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 3 mars 2016. Marrë më 17 gusht 2016. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ About the IAU
  3. ^ Overbye, Dennis (4 gusht 2014). "You Won't Meet the Beatles in Space - Plan to Liven Official Naming of Stars and Planets Hits Clunky Notes". New York Times. Marrë më 5 gusht 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]