Jump to content

Unioni i bashkësive islame shqiptare në Gjermani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Unioni i bashkësive islame shqiptare në Gjermani (shk. UBISHGJ, gjermanisht: Union der Islamisch Albanischen Zentren in Deutschland, shk. UIAZD) është organizata amë e myslimanëve shqiptarë në Gjermani, e themeluar në vitin 1993.[1]

Unioni është pjesë e Këshillit qendror të myslimanëve në Gjermani dhe anëtar i Shurasë së Hamburgut, ndërsa selia e unionit është në Hamburg.[2]

Shiko dhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ hervorgegangen aus einem 1982 gegründeten Kulturzentrum; Islamische Organisationen im Überblick, Johannes Kandel, BPB, 2005 (PDF; 115 kB).
  2. ^ "Mitglieder der Schura Hamburg e." Arkivuar nga origjinali më 17 maj 2009. Marrë më 29 korrik 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]