Jump to content

Universiteti i Durhamit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Universiteti i Durhamit
Latin: Universitas Dunelmensīs
MotojaLatin: Fundamenta eius super montibus sanctis
LlojiPublik
Themelimi1832 (statusi i universitetit)
Academic affiliations
Ndihma£99.4 million (2022; ekskluzive të kolegjeve)[1]
Buxheti£442.1 million (2022; shpenzime direkte pa rregullimin e pensioneve)[1]
KancelariFiona Hill
Zëvendës-Kancelar & WardenKaren O’Brien
Stafi akademik
1,830 (2020)[2]
Stafi administrativ
2,640 (2018/19)[3]
Studentë19,520 (2019/20)
Undergraduates14,730 (2019/20)
Pasdiplomike4,790 (2019/20)
Location,
Kampusi257 hectares (640 acres)[4]
Gazeta studentorePalatinate
Colours  Palatinate
Sporting affiliations
BUCS, Wallace Group
Skuadra sportiveTeam Durham
Faqja zyrtarewww.durham.ac.uk

Universiteti i Durhamit (anglisht: Durham University) është një universitet kërkimor publik kolegjialDurham, Angli, i themeluar nga një Akt Parlamenti më 1832 dhe i inkorporuar nga statuti mbretëror më 1837. Ishte universiteti i parë i njohur që u hap në Angli për më shumë se 600 vjet, pas Oksfordit dhe Kembrixhit, dhe është kështu, duke ndjekur praktikën standarde historike, universiteti i tretë më i vjetër në Angli.[5] Si një universitet kolegjial, funksionet e tij kryesore ndahen midis departamenteve akademike të universitetit dhe 17 kolegjeve të tij. Në përgjithësi, departamentet kryejnë kërkime dhe ofrojnë mësimdhënie për studentët, ndërsa kolegjet janë përgjegjëse për rregullimet dhe mirëqenien e tyre të brendshme.

Universiteti është anëtar i Grupit Russell të universiteteve kërkimore britanike[6] dhe është gjithashtu i lidhur me N8 Research Partnership rajonal dhe grupet universitare ndërkombëtare, duke përfshirë Rrjetin e Universiteteve Matariki dhe Grupin Coimbra. Pasuria universitare përfshin 83 ndërtesa të listuara, duke filluar nga Kështjella Durham e shekullit të 11-të deri te sindikata e studentëve brutalistë të viteve 1960. Universiteti gjithashtu zotëron dhe menaxhon Vendin e Trashëgimisë Botërore të Durhamit në partneritet me Katedralen e Durhamit. Pronësia e universitetit mbi vendin e trashëgimisë botërore përfshin Kështjellën e Durhamit, Palace Green dhe ndërtesat përreth, duke përfshirë Cosin's Library historike.[7]

Midis universiteteve britanike, ai kishte tarifën mesatare të dhjetë më të lartë të UCAS për hyrjet e reja në vitin 2021[8] dhe përqindjen e tretë më të ulët të studentëve të arsimuar në shkollën shtetërore që filluan kurset në vitin 2016, me 62.9 përqind (e pesta më e ulëta në krahasim me standardin e saj).[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Annual Report and Financial Statements for the year ended 31 July 2022" (PDF) (në anglisht). Durham University. Marrë më 14 janar 2023.
  2. ^ Who's working in HE? | HESA
  3. ^ "Who's working in HE" (në anglisht). Higher Education Statistics Agency. Staff numbers by HE provider. Marrë më 1 mars 2020.
  4. ^ "HE Provider Data: Estates Management" (në anglisht). Higher Education Statistics Agency. Marrë më 3 shtator 2021.
  5. ^ Bertie Dockeril (22 shtator 2017). "The Debating Societies of Durham and Liverpool 1900–1939". përmbledhur nga Jodi Burkett (red.). Students in Twentieth-Century Britain and Ireland (në anglisht). Springer. fq. 101, 120. ISBN 9783319582412.
  6. ^ "Our Universities" (në anglisht). Russell Group. 12 mars 2012. Marrë më 24 gusht 2023.
  7. ^ "Site Boundaries: An Evolving Definition of Heritage" (në anglisht). Durham World Heritage Site. Marrë më 4 tetor 2015.
  8. ^ "University League Tables entry standards 2024". The Complete University Guide (në anglisht). 7 qershor 2023. Marrë më 24 gusht 2023.
  9. ^ Simon Baker (1 shkurt 2018). "Oxford universities both struggling on state school recruitment". Times Higher Education (në anglisht). Marrë më 7 shkurt 2018.