Ura e Vokopolës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ura e Vokopolës
Ura e Vokopëlës.jpg
Vendndodhja Vokopole, Berat, Shqipëri
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 08.01.1977
Nr. i referencës BR456

Ura e Vokopolës është një monument osmane i trashëgimisë kulturore në Vokopolë, në qarkun e Beratit, Shqipëri [1]. Ky monument është i miratuar më "08.01.1977".

Ndodhet mbi përroin e Çorrogjafit, pranë burimit të "Ujit të Zi”. Mendohet të jetë ndërtuar gjatë kohës së Ali Pashë Tepelenës dhe ka shërbyer si pikë e rëndësishme në lidhjen e luginës së Osumit me luginën e Vjosës. Degëzimi i cili lidhte Beratin me Tepelenën dhe me teje Janinen kalonte nëpër këto fshatra; Vokopolë-Çorgjaf-Qafa e Gllavës-Luftinjë-Memaliaj. Ura e Vokopolës është një urë guri me qemer të madh, me segment rrethor dhe me dy dritare shkarkuese. Ura është 43 m e gjerë, ka tre harqe dhe dy kamare. Kalldrëmi i urës së Vokopolës është realizuar me pllaka gurësh të zinj, të vendosur këlliç ndërsa qemeri është i ndërtuar me dy rreshta gurësh. Ura e Vokopolës është një nga urat më të mëdha, më monumentale dhe më të ruajtura të këtij rajoni.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I BERATIT (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 11 tetor 2017. Marrë më 10 qershor 2017.