Uraniumi i pasuruar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Uraniumi i pasuruar është një lloj uraniumi në të cilin përbërja në përqindje e uraniumit-235 (shkruhet 235 U) është rritur përmes procesit të ndarjes së izotopeve . Uraniumi natyral përbëhet nga tre izotope kryesore: uraniumi-238 ( 238 U me 99,2739-99,2752% bollëk natyror ), uraniumi-235 ( 235 U, 0,7198-0,7202%) dhe uraniumi-243 (234U , 0.0050-0.0059%). [ citimi i nevojshëm ] 235 U është i vetmi nuklid që ekziston në natyrë (në çdo sasi të konsiderueshme) që është i zbërthyeshëm me neutrone termike . [1]

Përqindjet e uraniumit-238 (blu) dhe uraniumit-235 (e kuqe) të gjetura natyrshëm kundrejt klasave të pasuruara

Uraniumi i pasuruar është një përbërës kritik si për prodhimin e energjisë bërthamore civile ashtu edhe për armët bërthamore ushtarake. Agjencia Ndërkombëtare e Energjisë Atomike përpiqet të mbikqyrë dhe kontrollojë furnizimet dhe proceset e uraniumit të pasuruar në përpjekjet e saj për të garantuar sigurinë e prodhimit të energjisë bërthamore dhe për të frenuar përhapjen e armëve bërthamore .

Gjënden rreth 2000 ton uranium shumë të pasuruar në botë, [2] të prodhuar kryesisht për energjinë bërthamore, armë bërthamore, shtytje detare dhe sasi më të vogla për reaktorët kërkimorë .

238 U që mbetet pas pasurimit njihet si urani i varfëruar (DU) dhe është dukshëm më pak radioaktiv se edhe uraniumi natyror, megjithëse ende shumë i dendur. Uraniumi i varfëruar përdoret si material mbrojtës ndaj rrezatimit dhe për armë depërtuese të forcave të blinduara .

  1. ^ OECD Nuclear Energy Agency (2003). Nuclear Energy Today. OECD Publishing. fq. 25. ISBN 9789264103283. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Cochran (Natural Resources Defense Council), Thomas B. (12 qershor 1997). "Safeguarding Nuclear Weapon-Usable Materials in Russia" (PDF). Proceedings of international forum on illegal nuclear traffic. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 22 korrik 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)