Urk (Holandë)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Urk (kthjellim).


Urk
—  komuna  —
stema_figuraUrker vlag met schelvis 25-12-2016.svg
Pamje nga Urk (Holandë)

Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Flevoland – stema Flevoland
Kryeqëndra Urk
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°39′42″V 5°36′00″L / 52.661667°V 5.6°L / 52.661667; 5.6 (Urk)Koordinatat: 52°39′42″V 5°36′00″L / 52.661667°V 5.6°L / 52.661667; 5.6 (Urk)
Sipërfaqja 109,9 km2
Popullsia 18.766 banorë 2011
Dendësia 170,76 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0527
Kodi Postar 8320-8324
Kodi statistikor 0184
Vendndodhja
Urk is located in Hollandë
Urk
Urk
Urk – harta_foto
www.urk.nl

Urk është një qytet dhe komunë në provincën FlevolandHolandë me sipërfaqe 109.9 km² dhe popullsi 18766 banorë[1]. Urk është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Flevoland