Use Your Illusion I

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Example alt text
Use Your Illusion I

Use Your Illusion I është albumi i tretë i grupit hard rock Amerikan Guns N' Roses. Ky albumi u lëshua në të njëjtën kohë me albumin Use Your Illusion II në datën 17 shtator, 1991. Të dyja albumet Use Your Illusion kanë shitur më shumë se 7 miljon kopje veç nga njëra tjetra në Amerikë. Në javën e parë të leshimit, ky albumi vajti #2 në Billboard 100, mbrapa Use Your Illusion II e cila ishte e para.

Stili Muzikor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky albumi është pak më ndryshe se albumet e para të Guns N’ Roses. Stili muzikor i ashpër i grupit po ikte pak nga pak në atë kohë. Grupi nisi të shkruante më shumë balada. Megjithatë, albumet Use Your Illusion I & II, u mirpritën nga kritikët dhe fanatikët. Kënga të famshme nga albumi Use Your Illusion I përfshijnë “November Rain” dhe “Don’t Cry”.

Kapaku i Albumit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në kapak të albumit është një filozof nga piktura e Raffael-it “The School of Athens”. Në atë pikturë (ky pjesa e pikturës nuk gjendet në kapakun e Use Your Illusion) janë pikturuar dhe filozofët Platoni dhe Aristoteli, por edhe Aleksandri i Madh. Kjo kapaku u krijua nga artisti Estonian-Amerikan Mark Kostabi.

Lista e Këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1. Right Next Door to Hell
 • 2. Dust N' Bones
 • 3. Live and Let Die
 • 4. Don't Cry (Origjinalja)
 • 5. Perfect Crime
 • 6. You Ain't the First
 • 7. Bad Obsession
 • 8. Back Off Bitch
 • 9. Double Talkin' Jive
 • 10. November Rain
 • 11. The Garden
 • 12. Garden of Eden
 • 13. Don't Damn Me
 • 14. Bad Apples
 • 15. Dead Horse
 • 16. Coma

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]