Use Your Illusion II

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Use Your Illusion II është albumi i katërt i grupit hard rock Amerikan Guns N' Roses. Ky albumi u lëshua në të njëjtën kohë me albumin Use Your Illusion I, në datën 17 shtator, 1991. Use Your Illusion II shiti pak më shumë kopje se Use Your Illusion I, dhe vajti #1 në Billboard 100 kur doli për herë të parë. Kapaku i këtij albumi është i njëjtë me Use Your Illusion I, por ky albumi është ngjyrosur blu, kundërsa Use Your Illusion I është ngjyrosur portokalli.

Stili Muzikor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili muzikor i Use Your Illusion II është shumë i ngjashëm të Use Your Illusion I. Të dyja albumet janë bazuar në stilin hard rock dhe heavy metal, por me shumë balada. Nja ca këngë të famshme në album janë "Knockin' on Heaven's Door", "You Could Be Mine", "Estranged" dhe "Civil War".

Lista e Këngëve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

# TitulliShkrimtar(ët) Gjatësia
1. "Civil War"  Axl Rose, Slash, Duff McKagan 7:43
2. "14 Years"  Rose, Izzy Stradlin 4:21
3. "Yesterdays"  Rose, West Arkeen, Del James, Billy McCloud 3:16
4. "Knockin' on Heaven's Door" (Bob Dylan cover)Bob Dylan 5:36
5. "Get in the Ring"  Rose, Slash, McKagan 5:41
6. "Shotgun Blues"  Rose 3:23
7. "Breakdown"  Rose 7:05
8. "Pretty Tied Up"  Stradlin 4:48
9. "Locomotive"  Rose, Slash 8:42
10. "So Fine"  McKagan 4:06
11. "Estranged"  Rose 9:23
12. "You Could Be Mine"  Rose, Stradlin 5:44
13. "Don't Cry" (alternate lyrics)Slash, Stradlin 4:44
14. "My World"  Rose 1:24

Lidhje të Jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]