Ushqimi i pashëndetshëm

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një poster në Qendrën e Promovimit të Shëndetit në Zonë të Camp Pendleton 21 përshkruan efektet e ushqimit të padëshiruar që konsumojnë shumë marina dhe marinarë.

"Ushqimi i pashëndetshëm" është një term që përdoret për të përshkruar ushqimin që ka shumë kalori nga sheqeri dhe/ose yndyra, dhe ndoshta natriumi, duke e bërë atë tepër të shijshëm, por me pak fibra dietike, proteina, vitamina, minerale ose forma të tjera të rëndësishme të vlerave ushqyese.[1][2][3] Njihet gjithashtu si ushqimi HFSS (i pasur me yndyrë, kripë dhe sheqer).[4] Termi ushqim i padëshiruar është një përbuzje që daton në vitet 1950. Shumë lloje të ndryshme të ushqimeve të padëshiruara mund të gjenden lehtësisht në shumicën e supermarketeve dhe restoranteve të ushqimit të shpejtë. Për shkak të aksesit kaq të lehtë në të, njerëzit kanë më shumë gjasa ta konsumojnë atë.[5]

Përkufizimet e sakta ndryshojnë sipas qëllimit dhe me kalimin e kohës. Disa ushqime me proteina të larta, si mishi i përgatitur me yndyrë të ngopur, mund të konsiderohen ushqim i padëshiruar. Ushqimi i shpejtë dhe restoranti i ushqimit të shpejtë shpesh barazohen me ushqimin e padëshiruar, megjithëse ushqimet e shpejta nuk mund të përshkruhen kategorikisht si ushqime të padëshiruara.[6][7][8] Shumica e ushqimeve të padëshiruara janë ushqime ultra të përpunuara.

Shqetësimet për efektet negative shëndetësore që rrjedhin nga një dietë e pasur me ushqime të padëshiruara, veçanërisht obeziteti, kanë rezultuar në fushata ndërgjegjësimi për shëndetin publik dhe kufizime në reklamat dhe shitjet në disa vende.[9][10][11] Studimet aktuale tregojnë se një dietë e pasur me ushqime të padëshiruara mund të rrisë rrezikun e depresionit, problemeve të tretjes, sëmundjeve të zemrës dhe goditjes në tru, diabetit të tipit 2, kancerit dhe vdekjes së hershme.[12]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "junk food". Merriam-Webster Dictionary. Arkivuar nga origjinali më 30 shtator 2015. Marrë më 13 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "junk food". Macmillan Dictionary. Arkivuar nga origjinali më 2 prill 2015. Marrë më 13 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ O'Neill, Brendon (30 nëntor 2006). "Is this what you call junk food?". BBC News. Arkivuar nga origjinali më 10 tetor 2019. Marrë më 29 qershor 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Parks, Troy (16 dhj 2016). "WHO warns on kids' digital exposure to junk-food ads". American Medical Association. Arkivuar nga origjinali më 5 korrik 2022. Marrë më 30 dhjetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Archived copy". Arkivuar nga origjinali më 2023-06-02. Marrë më 2023-09-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Archived copy si titull (lidhja)
 6. ^ Smith, Andrew F. (5 shtator 2000). Encyclopedia of Junk Food and Fast Food. Greenwood Press. fq. x. ISBN 978-0313335273. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Specter, Michael (2 nëntor 2015). "Freedom from Fries". New Yorker. Arkivuar nga origjinali më 2023-09-03. Marrë më 2019-01-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Smith, Rene. "Fast Food Facts". Science Kids. Arkivuar nga origjinali më 2022-08-02. Marrë më 2019-01-01. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "Food Marketing to Kids". Public Health Law Center (William Mitchell College of Law). 2010. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2015. Marrë më 13 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Protecting children from the harmful effects of food and drink marketing". World Health Organization. shtator 2014. Arkivuar nga origjinali më 20 shtator 2014. Marrë më 13 mars 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Food Marketing in Other Countries" (PDF). Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2016-03-03. Marrë më 2015-03-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Brissette, Christy (1 mars 2018). "this is your body on fast food". The Washington Post. Arkivuar nga origjinali më 1 mars 2021. Marrë më 3 tetor 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)