Ustad Ahmad Lahori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ahmad Lahori besohet të jetë arkitekti i Taxh Mahali.

Ustad Ahmad Lahori (1580-1649) ishte arkitekt iranian.[1][2] Thuhet se ai ishte arkitekti kryesor i Taxh MahaliAgra, Indi, e ndërtuar mes vitit 1632 dhe 1648 gjatë periudhës së sundimit të perandorit Mogul Shah Jahan.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hugh Honour, John Fleming (2005). A World History of Art. Laurence King Publishing. f. 541. ISBN 978-1856694513. a Persian who later .... Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur parametri i autorëve (link)
  2. ^ Janin, Hunt (2006). The Pursuit of Learning in the Islamic World, 610-2003. f. 124. ISBN 978-0786429042. Marrë më 3 maj 2016. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)