Jump to content

VV Noordwijk

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Noordwijk
Themeluar4 mars 1933
StadiumiSportpark Duinwetering
Kapaciteti6,000 vënde
PronariFlamuri Henk Hoogervorst
TrajneriFlamuri Dogan Corneille
LigaDerde Divisie
2017–18
Faqja zyrtare[[1] Faqja zyrtare e klubit]
Ngjyra shtëpi
Ngjyra jashtë

Voetbalvereniging Noordwijk është një klub futbolli holandez me seli në Noordwijk. Ata janë themeluar në vitin 1933, dhe aktualisht luajnë në Hoofdklasse A.[1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

VV Noordwijk është themeluar më 4 mars 1933.

Vitet 1940–1960: Periudha në Vierde dhe Derde Klasse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë viteve 1940 dhe 1950, Noordwijk luajti ndërmjet ligave Vierde Klasse dhe Derde Klasse të Shoqatës Mbretërore të Futbollit holandez. Ata fituan disa trofe ndërmjet viteve 1948 dhe 1958 në Vierde Klasse si dhe në Derde Klasse në vitin 1961, duke u ngjitur një kategori më lartë çdo herë.

Vitet 1960: Epoka në Tweede Klasse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1961 e deri në vitin 1970, VV Noordwijk luajti për nëntë sezone në Tweede Klasse. Ata mundën të përfundonin në pesë vendet e para në disa nga këto sezone, duke fituar kampionate përzgjedhëse në vitet 1963, 1968, dhe 1970.

Vitet 1970–1990: Periudha në Eerste Klasse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga viti 1970 e deri në vitin 1996, VV Noordwijk luajti në Eerste Klasse duke fituar kampionate përzgjedhëse në vitet 1972, 1976, 1978, 1980, 1981, dhe 1983, por nuk mundën të ngjiteshin në kategoritë më të larta.

Noordwijk arriti një të tetat e finaleve të KNVB Cupsezonin 1978–79.[2]

Në vitin 1996, Noordwijk u ngjit në divizionin Hoofdklasse, pasi përfundoi në vendin e pestë në Eerste Klasse.

Vitet 2000–2010: Periudha në Hoofdklasse dhe Topklasse[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2005, ekipi u mposht me rezultatin 3–1 nga Excelsior Maassluis me dy nga golat që u shënuan në kohën shtesë.[3]

Në KNVB Cup të sezonit 2010–11, Noordwijk arriti në çerek-finale ku u mposht me rezultatin 6–0 nga RKC Waalwijk.[4] Një sezon më vonë, ata u mposhtën në raundin e dytë nga Ajaxi me rezultatin 3–1.[5]

Në vitin 2011, Noordwijk fitoi kampionatin përzgjedhës pasi ndeshja vendimtare kundër Quick Boys, e ndjekur nga 6,000 tifozëve, u fitua me rezultatin 1–0.[6] Megjithatë, kasaforta me të ardhurat nga ndeshja u vodh dhe proçedimet nga ndeshja u fshinë.[6] Noordwijk u ngjit nga Hoofdklasse në ligën e sapokrijuar Topklasse, e njohur tani si Derde Divisie. Në vitin 2012, ekipi përfundoi në një vend të katërt të fortë por rezultatet në Topklasse u përkeqësuan. Një vit më vonë, ata përfunduan në vendin e 9të. Në vitin 2014, klubi ra nga kategoria duke përfunduar në Hoofdklasse pas një vendi të 13të në Topklasse, pasi ata humbën ndeshje nga ekipet më të mira të Hoofdklasse.[7]

Në vitin 2012, Noordwijk u mposht 0–8 nga ekipi i parë i Ajaxit në një ndeshje miqësore.[8] Një vit më vonë, klubit ju bashkua Joe van der Sar, djali i portierit legjendar Edwin van der Sar, i cili erdhi nga të rinjë e Ajaxit, në një lëvizje që ngjashme që babai i tij Edwin kreu në vitin 1990.[9] Ai luajti me klubin deri në vitin 2017, duke humbur vendin e tij me kalimin e kohës, dhe më pas firmosi me ADO Den Haag.[9]

Në vitin 2016, portieri fitues i UEFA Ligës së Kampioneve Edwin van der Sar doli nga pensionimi për të luajtur një ndeshje të vetme me VV Noordwijk, portierët e të cilës ishin të dëmtuar, përfshirë edhe Joe.[10] Paraqitja e tij solli një numër të madhë spektatorësh në stadium dhe ai priti një penallti gjatë ndeshjes.[11]

Në gusht 2017, klubi luajti kundër IJsselmeervogels dhe Fortuna Sittard2017–18 KNVB Cup.[12]

Statistikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Numri mesatar i tifozëve në ndeshjet në shtëpi:

 • 2004–05: 500
 • 2005–06: 700
 • 2006–07: 600
 • 2007–08: 700
 • 2008–09: 600
 • 2009–10: 700
 • 2010–11: 800
 • 2011–12: 1,100

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Redactie (28 qershor 2017). "Indelingen Divisies en hoofdklassen bekend". Voetbal Rotterdam. Arkivuar nga origjinali më 28 korrik 2017. Marrë më 27 korrik 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Van den Bosch, Danny (26 janar 2016). "Vergeten verleden: 'Noordwijk? Geen probleem!'". Voetbal in de Bollenstreek. Marrë më 30 korrik 2017. Bijna veertig jaar geleden schakelde Noordwijk in twee uitwedstrijden even zoveel profclubs uit om vervolgens in eigen huis haar bekerwaterloo te vinden tegen eredivisionist Volendam. In het duel, in de tweede bekerronde in oktober 1978, schreven de roodwitten op een bijzonder mistige zaterdagmiddag historie tegen het inmiddels ter ziele gegane Haarlem, dat destijds in de Eredivisie uitkwam. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Benschop, Remco (10 tetor 2005). "Excelsior wint met goals in extra tijd". Nederlands Dagblad. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017. Het aantrekkelijke duel met VV Noordwijk leek in een gelijkspel te eindigen, tot de 'Tricolores' in de 96e en 97e minuut nog tot scoren kwamen. Met de 3-1 overwinning kreeg Excelsior meer dan waar zij recht op had. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Van der Wilt, Tom (22 shtator 2015). "Noordwijk ontvangt eredivisionist: 'Vooral een mooi extraatje'". Voetbal in de Bollenstreek. Marrë më 30 korrik 2017. Daar kwam men toen RKC Waalwijk tegen. Vijftien bussen vertrokken richting Noord-Brabant, maar een stunt zat er nimmer in. Na twintig minuten was het al gebeurd. Het werd uiteindelijk 6-0. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "De Graafschap stoot FC Utrecht uit beker". NRC Handelsblad. 22 shtator 2011. Marrë më 30 korrik 2017. Ajax won de uitwedstrijd tegen Noordwijk met 3-1. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ a b "Kluis VV Noordwijk gestolen". De Telegraaf. 22 maj 2011. Arkivuar nga origjinali më 30 korrik 2017. Marrë më 30 korrik 2017. Bij voetbalvereniging Noordwijk is zondagochtend de kluis met tienduizenden euro's gestolen. Zaterdag veroverde de club nog het kampioenschap in de hoofdklasse A. In de beslissingswedstrijd won VV Noordwijk na de verlenging met 1-0 van Quick Boys. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ Telesportredactie (28 maj 2014). "Amateurs Ajax op weg naar Topklasse". De Telegraaf. ANP. Marrë më 30 korrik 2017. De Amsterdammers wonnen dinsdag in het eerste duel van de halve finale met 6-1 van VV Noordwijk. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Redactie (15 korrik 2012). "Schöne: Dat Ajax-shirt over m'n hoofd trekken is niet niks". Volkskrant. Marrë më 30 korrik 2017. Lasse Schöne maakte gisteren in het oefentreffen met Noordwijk (8-0 winst) zijn debuut voor Ajax. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ a b Dijkstra, Wietse (1 korrik 2012). "Edwin van der Sar ziet zoon Joe (19) debuteren voor ADO". Algemeen Dagblad. Marrë më 30 korrik 2017. Hij werd in 2013 door Ajax weggeplukt bij VV Noordwijk, de club die voor vader Edwin in 1990 eveneens de springplank was naar Amsterdam. "Het laatste seizoen heb ik weinig gespeeld. En als je geen wedstrijden speelt, kun je je ook niet ontwikkelen," zegt Joe van der Sar, die bij Jong ADO wekelijks wil gaan keepen. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Van der Sar i rikthehet futbollit në moshën 45 vjeçare". Top-Channel.tv. 11 mars 2016. Marrë më 16 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ Rigers Avdo (12 mars 2016). "Video / Edwin van der Sar pret penallti gjatë rikthimit të tij në portë". Telesport.al. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2019. Marrë më 16 dhjetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ Schrama, Leo (25 korrik 2017). "Routiniers blijven bij Noordwijk: 'Op besluit terug durven komen'". Voetbal in de Bollenstreek. Marrë më 30 korrik 2017. Eind augustus maakt IJsselmeervogels voor een KNVB-bekerduel haar opwachting in Noordwijk, voordat begin september de competitie van start gaat. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Uebfaqja zyrtare