Valdivia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valdivia
Qytet
Njohur si Qyteti i lumenjve
noform
Rruga Libertad në Valdivia
Stema_figura
Emblema e Valdivisë
Flag of Valdivia, Chile.svg
Flamuri i Valdivisë
Vendndodhja
Valdivia is located in Kilia
Valdivia
Valdivia

Koordinatat: 39°48′50″J 73°14′45″P / 39.81389°J 73.24583°P / -39.81389; -73.24583

Administrimi
Shteti Flamuri Kili
Rajoni Los Ríos
Provinca Provinca e Valdivisë
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1015.6 km2
Popullsia 166,080 banorë (2017)
Dendësia 163,46 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi 5 shkurt 1552
Vendasit Valdiviano, -a
Zona Kohore (UTC-3)
Verore (UTC-4)
Kodi Postal 5090000
Prefiksi +56 632
Koordinatat 39° 48′ 50″ Jug

73° 14′ 45″ Perëndim

Valdivia është qytet dhe komunë në jug të Kilit. Qyteti u emërua pas themeluesit të saj Pedro de Valdivia. Që nga tetori 2007, Valdivia është kryeqytet i rajonit Los Ríos dhe poashtu është kryeqyteti i Provincës së Valdivisë.

Në vitin 1960, Valdivia u dëmtua nga një tërmet më i fuqishëm e regjistruar ndonjëhere me 9,5 shkallë.[1] Mbeturinat dhe ndërtesat e shkatërruara nga tërmeti ende mund të gjenden në zonat periferike. Përveç kësaj, rrëshqitja e tokës dhe sedimentet kanë rezultuar në sfida komplekse navigimi në lumenjtë lokalë dhe në disa zona, rrënojat e ndërtesave janë të dukshme nga uji.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit më 2002, komuna e Valdivisë kishte një sipërfaqe prej 1015,6 km2 dhe 140,559 banorë (68,510 meshkuj dhe 72,049 femra). Nga këto, 129,952 (92,5%) jetonin në zonat urbane dhe 10,607 (7.5%) në zonat rurale. Ndërmjet regjistrimeve të viteve 1992 dhe 2002, popullsia u rrit me 15.1% (18.391 persona).

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë muajve të verës (dhjetor janar dhe shkurt), temperatura mesatare është 17 °C, kur në dimër zbret temperatura në 8.5 °C. Reshjet mesatare vjetore janë 2,500 milimetra (100 in), të shpërndara gjatë vitit, por kryesisht midis marsit dhe tetorit. Hera e fundit që ka ra borë në Valdivia ishte në korrik 2007.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valdivia është zonë turistike, sidomos në stinën e verës ku aktivitete të ndryshme të kënaquara bëhen si “Java Valdivian” (Spanjisht: Semana Valdiviana). Shumë zona natyrale si Parku Oncol dhe qyteza e Corral së bashku me Balneario de Niebla janë të famshme për kala spanjolle të ndërtuar gjatë epokës së kolonizmit.[2]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti më i madh dhe më i vjetër është Universiteti Austral i Kilit e themeluar më 7 shtator 1954. Që nga liberalizmi i edukimit të lartë në Kili gjatë viteve 1980, universitete themeluan kampuse në Valdivia.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ U.S. Geological Survey (March 7, 2006). Historic Earthquakes – Chile – 1960 May 22 19:11:14 UTC – Magnitude 9.5: The Largest Earthquake in the World. Retrieved on 2007-01-09
  2. ^ https://www.visitchile.com/en/tourist-guides/valdivia/ Tourism of Valdivia
  3. ^ Ministerio de Relaciones Exteriores. "Embajada de Chile en Rumania: Bilateral Relations". Marrë më 17 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  4. ^ DBCity.com. "Hamburg: Hamburg twin towns, sister cities". Marrë më 17 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ CSRIO, AGSO - Marine And Petroleum Division, South Pacific Continental Report Annual 1998, p23
  6. ^ IRC. "International Relations Council History". Arkivuar nga origjinali origjinali më 6 tetor 2013. Marrë më 17 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Esta noche se firmará acuerdo entre Neuquén y Valdivia". Ilustre Municipalidad de Valdivia. Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 shkurt 2009. Marrë më 22 korrik 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Tacoma Tree Services. "Tacoma, Washington: Sister cities". Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 dhjetor 2013. Marrë më 17 gusht 2013. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)