Valdivia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Valdivia
Rruga Libertad në Valdivia
Rruga Libertad në Valdivia
Nofkat: 
Qyteti i lumenjve
Popullsia
 • Gjithsej166.080
Emri i banorëveValdiviano, -a
{{{postal_code_type}}}
5090000

Valdivia është qytet dhe komunë në jug të Kilit. Qyteti u emërua pas themeluesit të saj Pedro de Valdivia. Që nga tetori 2007, Valdivia është kryeqytet i rajonit Los Ríos dhe poashtu është kryeqyteti i Provincës së Valdivisë.

Në vitin 1960, Valdivia u dëmtua nga një tërmet më i fuqishëm e regjistruar ndonjëhere me 9,5 shkallë.[1] Mbeturinat dhe ndërtesat e shkatërruara nga tërmeti ende mund të gjenden në zonat periferike. Përveç kësaj, rrëshqitja e tokës dhe sedimentet kanë rezultuar në sfida komplekse navigimi në lumenjtë lokalë dhe në disa zona, rrënojat e ndërtesave janë të dukshme nga uji.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit më 2002, komuna e Valdivisë kishte një sipërfaqe prej 1015,6 km2 dhe 140,559 banorë (68,510 meshkuj dhe 72,049 femra). Nga këto, 129,952 (92,5%) jetonin në zonat urbane dhe 10,607 (7.5%) në zonat rurale. Ndërmjet regjistrimeve të viteve 1992 dhe 2002, popullsia u rrit me 15.1% (18.391 persona).

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë muajve të verës (dhjetor janar dhe shkurt), temperatura mesatare është 17 °C, kur në dimër zbret temperatura në 8.5 °C. Reshjet mesatare vjetore janë 2,500 milimetra (100 in), të shpërndara gjatë vitit, por kryesisht midis marsit dhe tetorit. Hera e fundit që ka ra borë në Valdivia ishte në korrik 2007.

Turizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Valdivia është zonë turistike, sidomos në stinën e verës ku aktivitete të ndryshme të kënaquara bëhen si “Java Valdivian” (Spanjisht: Semana Valdiviana). Shumë zona natyrale si Parku Oncol dhe qyteza e Corral së bashku me Balneario de Niebla janë të famshme për kala spanjolle të ndërtuar gjatë epokës së kolonizmit.[2]

Edukimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Universiteti më i madh dhe më i vjetër është Universiteti Austral i Kilit e themeluar më 7 shtator 1954. Që nga liberalizmi i edukimit të lartë në Kili gjatë viteve 1980, universitete themeluan kampuse në Valdivia.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ U.S. Geological Survey (March 7, 2006). Historic Earthquakes – Chile – 1960 May 22 19:11:14 UTC – Magnitude 9.5: The Largest Earthquake in the World. Arkivuar 7 tetor 2009 tek Wayback Machine Retrieved on 2007-01-09
  2. ^ https://www.visitchile.com/en/tourist-guides/valdivia/ Tourism of Valdivia
  3. ^ Ministerio de Relaciones Exteriores. "Embajada de Chile en Rumania: Bilateral Relations". Marrë më 17 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
  4. ^ DBCity.com. "Hamburg: Hamburg twin towns, sister cities". Marrë më 17 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ CSRIO, AGSO - Marine And Petroleum Division, South Pacific Continental Report Annual 1998, p23
  6. ^ IRC. "International Relations Council History". Arkivuar nga origjinali më 6 tetor 2013. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ "Esta noche se firmará acuerdo entre Neuquén y Valdivia". Ilustre Municipalidad de Valdivia. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2009. Marrë më 22 korrik 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  8. ^ Tacoma Tree Services. "Tacoma, Washington: Sister cities". Arkivuar nga origjinali më 10 dhjetor 2013. Marrë më 17 gusht 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)