Valpovo

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Valpovo
—  Qytet  —
Valpovo is located in Kroacia
Valpovo
Valpovo
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Osijek-Baranja
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.66°0′0″V 18.42°0′0″L / 45.66000°V 18.42000°L / 45.66000; 18.42000 (Valpovo)Koordinatat: 45.66°0′0″V 18.42°0′0″L / 45.66000°V 18.42000°L / 45.66000; 18.42000 (Valpovo)
Popullsia 7.345 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1

Valpovo (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Osijek-BaranjaKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 7345 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 7396 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 7904 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.69%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Valpovo – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012.

Stampa:Zhupania Osijek-Baranja