Valvis Bay

Coordinates: 22°57′22″S 14°30′29″E / 22.95611°S 14.50806°E / -22.95611; 14.50806
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Valvis Bay
Gjuha afrikane Walvisbaai
Gjermanisht Walfischbai
Otjiherero Ezorongondo
Qytet
Një pamje ajrore e Valvis Bay
Një pamje ajrore e Valvis Bay
Flamuri i Valvis Bay
Stema Valvis Bay
Nofka(t): 
Walvis, Windwaai Baai
Parimet: 
In utrumque paratus (Latinisht për "Përgatitur për të dyja")
Valvis Bay is located in Earth
Valvis Bay (Earth)
Koordinatat: 22°57′22″S 14°30′29″E / 22.95611°S 14.50806°E / -22.95611; 14.50806
VendiNamibia
RegjioniErongo
Themeluar1790
Qeveria
 • Kryetar bashkieTrevino Forbes (IPC)
 • Nënkryetari i BashkisëSaara Mutondoka (IPC)
Sipërfaqja
 • Gjithsej1.124 km2 (434 sq mi)
Popullsia
 (2011)[1]
 • Gjithsej62.096
Zona kohoreUTC+2 (SAST)
KlimaBWk

Valvis Bay ( Shqip: Gjiri Valvis ) është një qytet [2]Namibi dhe emri i gjirit në të cilin shtrihet. Është qyteti i dytë më i madh në Namibi dhe qyteti më i madh bregdetar në vend. Qyteti mbulon një sipërfaqe totale prej 29 square kilometres (11 sq mi) të tokës. [3] Gjiri është një strehë e sigurt për anijet detare për shkak të portit të tij natyror me ujë të thellë, i mbrojtur nga hellgu i rërës Pelican Point, duke qenë i vetmi liman natyror i çdo madhësie përgjatë bregdetit të vendit. Duke qenë të pasura me plankton dhe jetë detare, këto ujëra tërhoqën gjithashtu një numër të madh balenash në jug të djathtë, [4] duke tërhequr balenat dhe anijet e peshkimit.

Një varg kolonësh zhvilluan vendndodhjen dhe burimet e këtij vendbanimi strategjik port. Vlera e portit në lidhje me rrugën detare rreth Kepit të Shpresës së Mirë kishte tërhequr vëmendjen e fuqive botërore që kur u zbulua nga bota e jashtme në 1485. Rëndësia e portit, e kombinuar me izolimin e tij ekstrem nga toka, shpjegon historinë e ndërlikuar politike të qytetit. Për pjesën më të madhe të historisë së tij, Walvis Bay u qeveris si një enklavë e ndarë nga pjesa tjetër e territorit që sot është Namibia.

Qyteti ndodhet vetëm në veri të Tropikut të Bricjapit në deltën e lumit Kuiseb dhe shtrihet në fund të hekurudhës TransNamib për në Windhoek dhe në rrugën B2 .

Gjiri Walvis, me gjirin e tij të madh dhe dunat e rërës, është një qendër e rëndësishme e aktivitetit turistik në Namibi. Tërheqjet përfshijnë ishullin artificial të shpendëve, qendrën e një industrie të grumbullimit të guanos, dunën e rërës Dune 7, punimet e kripës, jetën e bollshme të shpendëve dhe një muze. Stadiumi Kuisebmund, shtëpia e dy klubeve në Ligën Premier të Namibisë, ndodhet gjithashtu në qytet. Vendpushimi i plazhit të Langstrand shtrihet vetëm disa kilometra në veri. Zona e Përpunimit të Eksportit të Walvis Bay është një aspekt i rëndësishëm i ekonomisë lokale.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Table 4.2.2 Urban population by Census years (2001 and 2011)" (PDF). Namibia 2011 – Population and Housing Census Main Report (në anglisht). Namibia Statistics Agency. fq. 39. Arkivuar (PDF) nga origjinali më 2022-10-09. Marrë më 24 gusht 2016.
  2. ^ "Local Authorities" (në anglisht). Association of Local Authorities in Namibia (ALAN). Marrë më 1 tetor 2012.
  3. ^ "ELECTIONS 2010: Erongo regional profile" (në anglisht). New Era. 16 nëntor 2010. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2012. Marrë më 16 nëntor 2010.
  4. ^ Southern Right Whale, Eubalaena australis, The Namibian Dolphin Project