Varri i pagëzimit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Varri i pagëzimit

Varri i pagëzimit ndodhet ne fshatin Vithkuq te Korçës dhe përket një fëmije te sapolindur. Quhet kështu pasi fëmija vdiq përpara se te pagëzohej. Thuhet se prindërit donin qe prifti te kryente shërbesën ne gjuhen shqipe por prifti insistonte për greqisht dhe si përfundim i nxori jashtë nga kisha dhe fëmija vdiq nga te ftohtët. Për këtë arsye i është ngritur një varr madhështor ne krahasim me varret e tjera te asaj kohe.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]