Vattholma

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vattholma
Qytet
noform
Salla e sportit në Vattholma
Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Uppland
Qarku Qarku Uppsala
Komuna Komuna Uppsala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 1.16 km2
Popullsia 1,427 banorë
Dendësia 1,229 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Vattholma është qytet në provincën Uppland, Suedi. Ndodhet 21 kilometra në veri të Uppsalës dhe 7 kilometra në veri të Storvretës.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vattholma ishte pjesë e komunës Vattholma deri në vitin 1970.