Storvreta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Storvreta
Qytet
Qendra e Storvretës
Qendra e Storvretës
Popullsia
 • Gjithsej6.347

Storvreta është qytet në provincën Uppland, Suedi. Ndodhet 15 kilometra në veri të Uppsalës. Brenda qytetit ka qendër mjekësore, klinikë dentare dhe dy shitore ushqimore. Në Storvreta ka shkolla, restaurante, ambientë për të kaluar kohën e lirë, floktar, bibliotekë dhe pistë e ndriçuar.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sot Storvreta ka dy platforma dhe është vendndalim për trenin lokal.

  • Gamla Uppsala Buss vozitë autobusat e rajonit me numër 110 dhe 115 drejt qendrës së udhëtimit në Uppsala.
  • Upplands Lokaltrafik vozitë autobusin e rajonit me numër 823 drejt Uppsalës në jug dhe Österbybruk në veri. Uppland Lokaltrafik ka edhe tren lokal i cili të dërgon në Uppsala dhe Gävle.