Storvreta

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Storvreta
Qytet
noform
Qendra e Storvretës
Vendndodhja
Storvreta is located in Suedia
Storvreta
Storvreta

Koordinatat: 59°58′V 17°42′L / 59.967°V 17.700°L / 59.967; 17.700

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Uppland
Qarku Qarku Uppsala
Komuna Komuna Uppsala
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3.04 km2
Popullsia 6,347 banorë
Dendësia 2,089 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Storvreta është qytet në provincën Uppland, Suedi. Ndodhet 15 kilometra në veri të Uppsalës. Brenda qytetit ka qendër mjekësore, klinikë dentare dhe dy shitore ushqimore. Në Storvreta ka shkolla, restaurante, ambientë për të kaluar kohën e lirë, floktar, bibliotekë dhe pistë e ndriçuar.

Transporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sot Storvreta ka dy platforma dhe është vendndalim për trenin lokal.

  • Gamla Uppsala Buss vozitë autobusat e rajonit me numër 110 dhe 115 drejt qendrës së udhëtimit në Uppsala.
  • Upplands Lokaltrafik vozitë autobusin e rajonit me numër 823 drejt Uppsalës në jug dhe Österbybruk në veri. Uppland Lokaltrafik ka edhe tren lokal i cili të dërgon në Uppsala dhe Gävle.