Veenendaal

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Për përdorime të tjera shiko: Veenendaal (kthjellim).


Veenendaal
—  komuna  —
stema_figuraVeenendaal Netherlands flag.svg
Administrimi
Shteti Flag of the Netherlands.svg Holanda
Provinca Utrecht – stema Utrecht
Kryeqëndra Veenendaal
Statistika dhe Territori
Koordinatat 52°01′30″V 5°33′18″L / 52.025°V 5.555°L / 52.025; 5.555 (Veenendaal)Koordinatat: 52°01′30″V 5°33′18″L / 52.025°V 5.555°L / 52.025; 5.555 (Veenendaal)
Sipërfaqja 19,81 km2
Popullsia 62.376 banorë 2011
Dendësia 3.148,71 banorë/km2
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+31) 0318
Kodi Postar 3900 - 3907
Kodi statistikor 0345
Veenendaal is located in Hollandë
Veenendaal
Veenendaal
Veenendaal – harta_foto
www.veenendaal.nl

Veenendaal është një qytet dhe komunë në provincën UtrechtHolandë me sipërfaqe 19.81 km² dhe popullsi 62376 banorë[1]. Veenendaal është kryeqendra e komunës.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Centraal Bureau voor de Statistiek

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stampa:Provinca Utrecht