Veli Deva

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Veli Deva (lindi më 18 tetor 1924[1]Gjakovë dhe vdiq më 25 nëntor 2015 në Prishtinë ), ishte udhëheqes i lartë komunist i Kosovês në kohèn e ish-Jugosllavisë ai njehet per kontributin e tij te veçant në realizim e autonomisë së gjerë të Kosovës në vitin 1974 dhe per kontributin e tij te jashtë-zankonshëm ne fuqizimin e ekonomisë dhe industrise në Kosovë gjatë qeverisjës së tij u bë funksionalizimi i kombinatit gjigand metalurgjik Trepça ku dhe kishte qenë edhe drejtor gjerneral, Po ashtu Veli Deva dha kontribut edhe në shumë kombinate dhe fabrika tě tjera të cilat siguruan zhvillim ekonomik afat gjatë në Kosovë[2], Ne vitin 1981 pas demostratve qe u organizuan ne mars te vitit 1981 Veli Deva shkarkohet nga posti i Kyratarit te Komitetit Krahinor dhe me pas arrestohet. Veli Deva shkollimin fillor dhe atë meseme e kreu ne Shqipëri ndersa studimet e larta politike i kreu në Beograd dhe studimet e larta ekonomike i kreu në Shkup

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ http://koha.net/?id=27&l=85993
  2. ^ Libri Kembet e Gjarprit, faqe 110, autor Veton Surroi