Velika Gorica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search


Velika Gorica
—  Qytet  —
flamuri_figura
Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Zagreb
Statistika dhe Territori
Koordinatat 45.74°0′0″V 16.06°0′0″L / 45.74000°V 16.06000°L / 45.74000; 16.06000 (Velika Gorica)Koordinatat: 45.74°0′0″V 16.06°0′0″L / 45.74000°V 16.06000°L / 45.74000; 16.06000 (Velika Gorica)
Popullsia 31.162 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Velika Gorica is located in Kroacia
Velika Gorica
Velika Gorica

Velika Gorica (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë ZagrebKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 31162 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 31341 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 33339 banorë. Popullsia ka ndryshuar me -0.57%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Zagreb