Jump to content

Velma Dinkley

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Velma Dinkley
Personazh nga Scooby-Doo
Paraqitja e parëEpizodi: "What a Night for a Knight" (Scooby-Doo, Where Are You!, 1969)
Luajtur nga
Dubluar nga
Informacione
LlojiNjeri
GjiniaFemër
Significant other(s)

Velma Dinkley është një personazh i trilluar në ekskluzivitetin Scooby-Doo.[1] Ajo zakonisht shihet e veshur me një veshje portokalli që ka jakë qafe, një skaj të shkurtër të kuq të palosur (ose në episodet e mëvonshme një skaj me vijë A, ose nganjëherë pantallona të shkurtra), çorape në gju, këpucë Mary Jane, dhe më e dukshme, një palë syze katrore të zeza, të cilat ajo shpesh humbet. Ajo shihet si "truri" i grupit.[2][3]

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ajo ka një magjepsje për misteret (motra e saj e vogël Madelyn tha se ajo "lindi me një libër misterioz në dorë". Disa herë ajo mund të jetë konkurruese me njerëz të tjerë që janë shumë inteligjentë si ajo, siç është Verona Dempsey.

Ajo është mendjemprehtë dhe nganjëherë sarkastike, nuk humbet nga të tjerët. Ajo gjithashtu duket se e do fshehtësinë, dhe ka pak dinakëri në karakterin e saj, pasi ajo ishte e vetmja anëtar i bandës që kreu në të vërtetë një mashtrim, megjithëse për një arsye fisnike, pasi po ndihmonte Omar Karam të mbronte pasuritë e Kleopatrës. Në të njëjtin rast, ajo gjithashtu ishte tepër e kujdesshme ndaj bandës, pasi donte t'i mbronte ata nga dëmtimi, përkundër gjithçkaje që ata kanë kaluar.

Ajo i humb syzet rregullisht, duke pretenduar menjëherë "Syzet e mia. Nuk i gjej syzet" ose "Nuk shoh dot pa syzet e mia", para se të përkulet në dysheme për t'u zvarritur derisa t'i gjejë.

Ajo është një skeptike shumë serioze dhe ka një filozofi që ata janë gjithmonë një shpjegim racional (dhe pranon se është disi i mërzitshëm).

Ajo pushtoi fobinë e saj ekstreme të kllounëve gjatë çështjes së Clown Clowning Metallic.

Ajo gjithashtu e mendon veten si të pastër nga zemra dhe u bezdis që askush nuk e rrëmben atë gjatë çështjes Valdronya.

Ajo gjithashtu mund të identifikojë bizhuteritë e rreme duke i parë ata, pasi që prej vitesh është marrë me një larmi hajdutësh të xhevahirëve monstër.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Authors, Various (15 qershor 2013). "D20 Girls Magazine – Summer 2013" (në anglisht). Le Nurd Mystique LLC. Marrë më 22 dhjetor 2016 – nëpërmjet Google Books.
  2. ^ Dresner, Lisa M. (27 nëntor 2006). The Female Investigator in Literature, Film, and Popular Culture (në anglisht). McFarland. ISBN 9780786426546. Marrë më 21 dhjetor 2016 – nëpërmjet Google Books.
  3. ^ Ventura, Varla (1 janar 1998). Sheroes: Bold, Brash, and Absolutely Unabashed Superwomen from Susan B. Anthony to Xena (në anglisht). Conari Press. ISBN 9781609252021. Marrë më 21 dhjetor 2016 – nëpërmjet Google Books.