Scoob!

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Scoob!
Regjia ngaTony Cervone
Shkruar ngaAdam Sztykiel
Jack Donaldson
Derek Elliott
Matt Lieberman
Bazuar nëScooby-Doo
Joe Ruby
Ken Spears
Personazhe nga Hanna-Barbera Production
ProdhuesiPam Coats
Allison Abbate
LuajnëWill Forte
Mark Wahlberg
Jason Isaacs
Gina Rodriguez
Zac Efron
Amanda Seyfried
Kiersey Clemons
Ken Jeong
Tracy Morgan
Frank Welker
MontazhiRyan Folsey
Vanara Taing
MuzikaThomas Holkenborg

Kompanitë prodhuese
Shpërndarë ngaWarner Bros. Pictures
Data e publikimit
15 maj 2020 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
94 minuta
ShtetiShtetet e Bashkuara
GjuhaAnglisht
Buxheti21.3 milionë dollarë[1][2]

Scoob! është një film komedi misterioze i animuar me kompjuter amerikan i vitit 2020 i prodhuar nga Warner Animation Group dhe bazuar në ekskluzivitetin e Hanna Barbera Scooby-Doo.[3][4] Filmi drejtohet nga Tony Cervone, me skenar të Adam Sztykiel, Jack Donaldson, Derek Elliott dhe Matt Lieberman, dhe një histori nga Lieberman, Eyal Podell dhe Jonathon E. Stewart. Në të interpretojnë zërat e Frank Welker si personazh titullar (i vetmi anëtar i kastit origjinal për të marrë pjesë), si Will Forte, Gina Rodriguez, Zac Efron, dhe Amanda Seyfried si Shaggy, Velma, Fred dhe Daphne e përkatësisht, me Mark Wahlberg, Jason Isaacs, Kiersey Clemons, Ken Jeong dhe Tracy Morgan si personazhe të tjerë të animuar të Hanna-Barbera. Historia e filmit ndjek formimin e Mystery Inc. dhe se si më pas ata janë bashkuar nga Dynomutt dhe Blue Falcon për të zgjidhur misterin e tyre më sfidues në lidhje me origjinën e nuskës së Mystery Inc së bashku me komplotin e Dick Dastardly për të lëshuar një fantazmë gjigande me tre koka qen, Cerberus.

Planet për një film të ri teatral Scooby-Doo filluan në qershor 2014, kur Warner Bros. njoftoi se ata do të ristartonin serinë e filmave Scooby-Doo me një film të animuar. Cervone u punësua për të drejtuar filmin në gusht 2015, me Dax Shepard që u soll për ta drejtuar atë në shtator 2016. Në tetor 2018, Shepard nuk ishte më një pjesë e projektit. Pjesa më e madhe e kastit u punësua në mars 2019, ndërsa shërbimet e animacionit u siguruan nga Reel FX Animation Studios.

Scoob! u vendos fillimisht për një shfaqje teatrore në të gjithë botën më 15 maj, 2020, nga Warner Bros. Pictures, duke shënuar atë filmin e tretë teatral që përmban personazhet Scooby-Doo, pas Scooby-Doo më 2002 dhe Scooby-Doo 2: Monsters më 2004. Në përgjigje të pandemisë COVID-19shkaktoi mbylljen e teatrove në të gjithë globin, Warner Bros. vuri në dispozicion filmin për t'u zotëruar dixhital në Amerikën e Veriut në të njëjtën datë kur ishte planifikuar të dilte në kinema. Pavarësisht marrjes së kritikave të përziera nga kritikët, ajo kryesoi listat dixhitale të qirasë në tre fundjavat e para të daljes. Për të kompensuar për shfaqjen e tij teatrale në mbarë botën, filmi u lëshua teatralisht në vendet e zgjedhura ndërkombëtare duke filluar në korrik 2020.

Përmbajtja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një Shaggy Rogers i ri miqësohet dhe adopton një qen endacak që flet, të cilin e quan Scooby Dooby-Doo. Natën e Halloween, Scooby-Doo dhe Shaggy takojnë tre detektivë të rinj të quajtur Fred Jones, Daphne Blake dhe Velma Dinkley, përpara se të dilnin në një shtëpi të përhumbur. Brenda, fëmijët hasin një fantazmë, të cilin ata e kapin dhe demaskojnë si hajdut me kostum Rigby. Të frymëzuar nga përvoja, ata vendosin të formojnë një grup, Mystery Inc., për të zgjidhur së bashku misteret.

Dhjetë vjet më vonë, Mystery Inc. hyn në biznes me sipërmarrësin Simon Cowell si investitorin e tyre, por Shaggy dhe Scooby përjashtohen pasi Cowell refuzon të bëjë biznes me ta. Më vonë atë natë, Shaggy dhe Scooby sulmohen në një rrugicë boulingu dhe ndiqen nga robotë të vegjël të quajtur Rottens. Çifti janë shpëtuar nga Dee Dee Skyes, Dynomutt dhe super-heroi i maskuar, Fajkua i Kalërt. Më pas Rottens zbulohet se i përkasin super kriminelit Dick Dastardly i cili dëshiron të kapë Scooby si pjesë e një plani që përfshin misterin pas tre kafkave të Cerberus.

Ndërkohë, Fred, Daphne dhe Velma zbulojnë se Shaggy dhe Scooby janë me Fajkuan e Kaltërt para se Dastardly t'i kapë. Duke u arratisur me ndihmën e njërit prej Rottens, ata kontaktojnë me Dee Dee përmes Dynomutt. Velma shpjegon se ajo dhe të tjerët po dërgohen në Malin Mesik, ku ndodhet kafka e fundit. Grupi më pas zbulon se plani i Dastardly është të hapë dyert për në Botë në mënyrë që të shpëtojë qenin e tij Muttley, i cili ishte bllokuar gjatë një përpjekje për të vjedhur pasuritë e Underworld dhe Dastardly ka nevojë për Scooby-Doo sepse vetëm ai mund të zhbllokojë portat.

Fajkua i Kaltërt, Scooby, Dee Dee dhe Dynomutt mbërrijnë në malin Mesik dhe drejtohen nën tokë në një ishull të fshehur mesozoik. Aty ata gjejnë kafkën e fundit që ruhet nga Kapiteni Caveman. Pas një beteje të shkurtër, Fred dhe Shaggy arrijnë, por Fred zbulohet se është maskuar Dastardly ndërsa vjedh kafkën e fundit. Më pas, Rottens hedhin Fred, Daphne dhe Velma të vërtetë nga aeroplani i tij dhe Dastardly shkatërron Falcon Fury. Më pas Dastardly kap Scooby dhe e çon në Athinë. Pasi Shaggy mban një fjalim frymëzues, të gjithë punojnë së bashku për të rindërtuar Makinerinë e Misterit në mënyrë që të ndjekin Dastardly.

Duke arritur në Athinë, Dastardly përdor tre kafkat për të zbuluar portën në Botën e Nëndheshme dhe përpiqet të përdorë dorën e Scooby për ta hapur atë, për t'u ndërprerë nga miqtë e Scooby në një Makinë Misterioze fluturuese. Rottens i rrëzojnë ndërsa Dastardly lëshon Cerberus; pa dijeni se Dynomutt i zbarkoi në mënyrë të sigurt. Ndërsa Scooby, Dastardly dhe civilët ikin nga Cerberus i tërbuar, Scooby vrapon në vendin e rrëzimit dhe ribashkohet me miqtë e tij ndërsa Dastardly ribashkohet me Muttley në Botën e Nëndheshme dhe ata shpëtojnë pasi vjedhin disa nga thesari i Aleksandrit të Madh. Ndërsa përcakton se si të kapet Cerberus, Velma zbulon më shumë misterin prapa prejardhjes së Scooby dhe lidhjen e tij me botën e nëndheshme. Me ndihmën e Rottens, Mystery Inc. dhe miqtë e bllokojnë Cerberus dhe e vendosin përsëri në botën e nëndheshme. Sidoqoftë, Shaggy sakrifikon veten për të kyçur portën. Banda e kupton që ka një dalje tjetër, të cilën Scooby e zhbllokon dhe Shaggy ribashkohet me ta. Rottens kthejnë Dastardly dhe Muttley, të cilët arrestohen.

Në shtëpi në plazhin Venecia, banda zbulon selinë e re të Mystery Inc. dhe feston me Fajkuan e Kaltërt, Dynomutt dhe Dee Dee, të cilët nga ana e tyre i japin bandës një Makinë të azhurnuar të Mystery përpara se të nisen për të zgjidhur një tjetër mister së bashku.

Dublimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Për më tepër, Harry Perry dhe Ira Glass shprehen vetë, ndërsa regjisori Tony Cervone dublon Fantazmën/Rigby si dhe Alisa. John DiMaggio shpreh një pronar restoranti. Don Messick shfaqet si zërat e Space Kook dhe Muttley përmes regjistrimeve arkivore të të qeshurave.[6]

Kritikat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rotten Tomatoes, filmi mban një vlerësim miratimi prej 49% bazuar në 143 komente, me një vlerësim mesatar prej 5.21 / 10. Konsensusi kritik i faqes në internet thotë, "Scoob! Është mjaft argëtues për shikuesit rinorë, por asnjëherë nuk e zgjidh misterin pse audiencat nuk duhet të shikojnë episodet e vjetra në vend të tyre."[7]Metacritic, filmi ka një rezultat mesatar të ponderuar prej 43 në 100, bazuar në 33 kritikë, duke treguar "komente të përziera ose mesatare".[8]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Scoob! (2020)". Box Office Mojo (në anglisht). Marrë më 23 shtator 2020.
  2. ^ "Scoob! (2020) - Financial Information". The Numbers (në anglisht). Marrë më 23 shtator 2020.
  3. ^ Hopwell, John (5 maj 2016). "Cannes: IM Global Takes Reel FX's 'Wish Police' (Exclusive)". Variety (në anglisht). Marrë më 2 janar 2017.
  4. ^ "SXSW 2017 Schedule – Chuck Peil" (në anglisht). South by Southwest. Arkivuar nga origjinali më 19 janar 2018. Marrë më 2 janar 2017.
  5. ^ Swann, Erik (12 maj 2020). "Scoob!: A Complete Cast List". Cinemablend.com (në anglisht). Marrë më 13 maj 2020.
  6. ^ "The Space Kook Will Be In SCOOB!". Scoobysnax1.weebly.com (në anglisht). 18 mars 2020. Marrë më 19 mars 2020.
  7. ^ "Scoob! (2020)". Rotten Tomatoes (në anglisht). Marrë më 19 gusht 2020.
  8. ^ "Scoob! Reviews". Metacritic (në anglisht). Marrë më 18 maj 2020.