Jump to content

Scooby-Doo (personazh)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Scooby-Doo
Personazh nga Scooby-Doo
Paraqitja e parëEpizodi: "What a Night for a Knight" (Scooby-Doo, Where Are You!, 1969)
Krijuar nga
Dubluar nga
Informacione
Emri i plotëScoobert Doo
Pseudonimi(et)Scooby-Dooby-Doo
Scooby-Doo
Scooby
Scoob
LlojiQen
GjiniaMaskull
BreedGreat Dane

Scooby Doo është personazhi eponim dhe protagonist i ekskluzivitetit televiziv të animuar me të njëjtin emër të krijuar në vitin 1969 nga kompania amerikane e animacionit Hanna-Barbera. Ai është një Great Dane dhe shoqërues i përjetshëm i detektivit amator Shaggy Rogers, me të cilin ndan shumë tipare të personalitetit. Ai paraqet një përzierje të sjelljeve qenore dhe njerëzore (të kujton kafshët e tjera qesharake në serinë e Hanna-Barbera), dhe trajtohet nga miqtë e tij pak a shumë si të barabartë. Ai flet me një zë të paqartë, si qeni. Fraza e tij është "Scooby-Dooby-Doo!"

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Skenarët Joe Ruby dhe Ken Spears krijuan serialin origjinal Scooby-Doo, Scooby-Doo, Where Are You!, për Hanna-Barbera për programin e karikaturave të së shtunës në mëngjes të CBS. Fillimisht i titulluar Mystery Five, qeni që më vonë u bë Scooby ishte fillimisht më shumë një person ndihmës - një qen që luante bongo me emrin "Too Much" raca e të cilit ndryshonte midis Great Dane dhe Sheep dog midis trajtimeve.[1][2]

Në kohën kur seria u vendos në rrjet si Who's S-S-Scared? në fillim të vitit 1969, Too Much u forcua si një Great Dane frikacak. Si qeni, ashtu edhe seriali do të riemërtohen në Scooby-Doo nga Fred Silverman, shefi i programit ditor të CBS. Silverman deklaroi se ai doli me emrin nga rrokjet "doo-be-doo-be-doo" në këngën hit të Frank Sinatra "Strangers in the Night",[3][4] por termi "skooby-doo" kishte qenë tashmë në përdorim shumë më parë që si zhargon i rimuar i Cockney për fjalën "çelës" (i përshtatshëm zhanrit misterioz të shfaqjes). Një personazh në filmin televiziv 1953 Swinging Together quhet Skooby-doo dhe emri u shfaq në titullin e këngës "Feelin' So Good (S.K.O.O.B.Y.-D.O.O.)",[5] lëshuar vetëm disa muaj më parë në vitin 1968 nga The Archies, një grup imagjinar nga seria CBS The Archie Show që u mbikëqyr dhe u monitorua intensivisht nga Silverman si shefi i programimit të fëmijëve të CBS.[6]

Duke marrë shënime nga një koleg i Hanna-Barbera, i cili ishte gjithashtu një riprodhues i Great Danes, krijuesi i prodhimit Iwao Takamoto projektoi personazhin Scooby-Doo me një mjekër të pjerrët, njolla, një bisht të gjatë, një shpinë të pjerrët dhe këmbë të harkut - të gjitha tiparet në mënyrë të drejtpërdrejtë kundërshtimi ndaj atyre të një danezi të racës së pastër fituese çmimesh. Në përcaktimin e personalitetit të qenit, Ruby dhe Spears kërkuan frymëzim për personazhet e luajtur nga Bob Hope në komeditë e tij horror - një frikacak që tregon tipare trimërie kur miqtë e tij janë në rrezik.[1] Veterani H-B artisti i zërit Don Messick ishte dubluesi origjinal i Scooby dhe kaloi dekada duke punuar mbi karakterin.

Scooby-Doo, Where Are You! premierë në CBS më 13 shtator 1969, në orën 10:30 të mëngjesit me kohën lindore. Ka zgjatur për dy sezone, me gjithsej 25 episode. Episodi i tij i fundit i shfaqjes së parë u transmetua më 31 tetor 1970.

Personaliteti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në shumicën e mishërimeve të serisë, Scooby vlerësohet si një qen unik i Great Dane i cili është në gjendje të flasë në anglisht të thyer dhe zakonisht vendos shkronjën "R" përpara fjalëve dhe zhurmave të bëra. Mishërime të tjera, të tilla si A Pup Named Scooby-Doo, paraqesin qentë që flasin si mjaft të zakonshëm në universin më të madh imagjinar pasi askush në Coolsville duket se nuk shqetësohet nga aftësia e tij e të folurit. Në vitet e fundit (sidomos në Scooby-Doo! Mystery Incorporated), Scooby është në gjendje të flasë me fjali të plota dhe të ketë më shumë dialog, megjithëse pjesërisht ruan pengesat e tij në të folur. Ai vazhdimisht tregon për të njëjtin nivel të inteligjencës si miqtë e tij, ndërsa gjithashtu i nënshtrohet të njëjtës aftësi për ngathtësi dhe momente të mpirë.

Përsëritje të ndryshme të karakterit janë zhvilluar dhe zgjeruar në seri të ndryshme që shfaqin personazhet, shumë prej tyre kundërshtojnë, të tilla si seritë origjinale dhe filmat e fundit të veprimit të drejtpërdrejtë, ku Shaggy dhe Scooby takohen për herë të parë si adoleshentë më të vjetër. Kjo bie në kundërshtim me serinë e animuar A Pup Named Scooby-Doo, ku ata e njohin njëri-tjetrin nga pothuajse foshnjëria, megjithëse filmat mund të shihen se kanë një vazhdimësi të ndryshme krejtësisht nga produktet e karikaturave. Si një qen i rritur, Scooby zakonisht trajtohet si një përzierje e një kafshe shtëpiake dhe një shoku nga shokët e tij.

Në të gjitha versionet e karakterit, Scooby dhe Shaggy ndajnë disa tipare të personalitetit, kryesisht duke qenë frikacakë dhe të uritur përherë. Megjithatë miqtë e tyre (Fred, Daphne, dhe Velma) i inkurajojnë ata që të ndjekin armiqtë e veshur me kostume, zakonisht me "Snooby Snacks". Trajtimi i qenve ose biskota e ngjashme me biskotat zakonisht formohet si një kockë ose, në versionet e mëvonshme të karikaturave, etiketimi i qenit të Scooby. Sidoqoftë, besnikëria dhe guximi i natyrshëm i Scooby shpesh e detyrojnë atë të mbajë një qëndrim më heroik edhe pa ndonjë nxitje. Scooby është gjithashtu jashtëzakonisht i gudulisur, dhe kjo shihet në shumë prej serialeve dhe filmave televizivë.

Scooby ka një pengesë në të folur dhe tenton të shqiptojë shumicën e fjalëve sikur të fillojnë me një "R"; megjithatë, shumica e personazheve janë në gjendje ta kuptojnë atë pothuajse në mënyrë të përsosur. Në shumicën e përsëritjeve, ai i mban fjalitë e tij relativisht të shkurtra, zakonisht duke përdorur charades për më shumë se tre ose katër fjalë. Fraza e tij, zakonisht ulërin në fund të çdo prodhimi, është "Scooby-Dooby-Doo!" ose "Rooby-Rooby-Roo". Scooby u dublua nga Don Messick përmes Arabian Nights në vitin 1994, pas së cilës pika Messick la duhanin; lënia e duhanit ndryshoi zërin e tij dhe e pengoi atë të arrijë të njëjtin efekt vokal të vrazhdë (megjithë përpjekjet e Messick, ai pësoi një goditje në fund të karrierës në vitin 1996 dhe vdiq më 1997, para se të bëheshin prodhime të tjera Scooby-Doo). Messick është i njohur gjithashtu për sigurimin e zërit të qenve Astro në The Jetsons dhe Muttley.[7] Pengesat karakteristike të të folurit të Scooby dhe Astro janë aq të ngjashme sa që fraza nënshkruese e Astro, "Ruh-roh!", I atribuohet gjerësisht dhe në mënyrë jo të duhur Scooby (si në "Ruh-roh, Raggy!"); nga të dy zërat, Scooby's kishte një timbër më të thellë dhe throatier se sa Astro.

Paraqitja dhe anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Scooby është një qen me ngjyrë kafe nga koka te këmbët me disa pika të zeza dalluese në pjesën e sipërme të trupit dhe nuk duket se ka një maskë melanistike. Ai është përgjithësisht një katërkëmbësh por shfaq karakteristika dykëmbësh njerëzore herë pas here. Scooby gjithashtu ka gishtat e mëdhenj (thumbs) të kundërt dhe mund të përdorë putrat e tij të përparme si duart. Ai ka një hundë të zezë dhe mban një jakë blu me të verdhë, në formë diamanti, me një "SD" (inicialet e tij) dhe ka katër gishtërinj në secilën këmbë. Ndryshe nga qentë e tjerë, Scooby ka vetëm një jastëk në secilën nga putrat e tij (kështu që ishte më e lehtë për t'u vizatuar në Vjetarët e Scooby-Doo).

Scooby ka një bisht plotësisht parangulës që mund të përdorë për të tundur ose shtypur butonat. Koka dhe bishti i tij janë të lakueshëm dhe të dobishëm si një mjet komunikimi ose duke krijuar një shpërqendrim.

Krijuesi Iwao Takamoto më vonë shpjegoi se para se të projektonte karakterin, ai së pari foli me një prodhues të [[Great Dane], i cili i përshkroi atij karakteristikat e dëshirueshme të një qeni origjinë. Takamoto pastaj vizatoi Scooby si të kundërtën e kësaj. Ai tha "Vendosa të shkoj në drejtim të kundërt dhe i dhashë një kurriz, këmbë të përkulura, mjekër të vogël dhe të tilla. Edhe ngjyra e tij është e gabuar."[8]

Sipas revistës zyrtare që shoqëroi filmin e vitit 2002, Scooby është shtatë vjeç.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Shostak, Stu (February 5, 2012). "Interview with Joe Ruby and Ken Spears". Stu's Show.
  2. ^ Ruby and Spears (2002).
  3. ^ "Fred Silverman, TV executive came up with 'Scooby-Doo,' and championed 'All in the Family,' has died". Los Angeles Times (në anglisht). 30 janar 2020.
  4. ^ Scooby Doo: Scooby History Cinema.com
  5. ^ "10 sweet things you never knew about the Archies". Decades (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 28 nëntor 2020. Marrë më 7 tetor 2020.
  6. ^ Eury, Michael (8 gusht 2018). "Back Issue #107" (në anglisht). TwoMorrows Publishing – nëpërmjet Google Books.
  7. ^ Scooby-Doo, Where Are You!: The Complete 1st and 2nd Seasons: "Scooby-Doo Facts" interior
  8. ^ "Scooby-Doo creator dies aged 81" (në anglisht). BBC. 9 janar 2007. Marrë më 25 nëntor 2009.