Jump to content

Zac Efron

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zac Efron
U lind në18 tetor, 1987
San Luis Obispo, Kaliforni, ShBA.

Zachary David Alexander "Zac" Efron (i lindur më 18 tetor, 1987) është një aktor dhe këngëtar amerikan. Ai filloi duke vepruar profesionalisht në fillim 2000s, dhe u bë i njohur për shikuesit e rinj pas rolet e tij në Disney Channel Original Movie High School Musical, Summerland seri BB, dhe versioni i Hairspray Broadway, nje filmi muzikor.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Efron ka lindur në San Luis Obispo, Kaliforni, dhe më vonë u shpërngul në Arroyo Grande, Kaliforni. Babai i tij, David Efron, është një inxhinier në një central elektrik, dhe nëna e tij, Starla Baskett, është një ish-sekretare e cila ka punuar ne te njëjtën fabrikeme te. Efron ka pasur një fëmije normale dhe I perkiste nje familjeje t shtresës se mesme. Ai ka një vëlla me t vogel, Dylan. Babai I tij e ka inkurajuar të fillojë te aktroje qe ne moshën njëmbëdhjetë vjeçare. Ai më pas u shfaq në produksione teatrale në shkollën e tij të lartë, ka punuar në një teatër amerikan i quajtur Melodrama e madhe Amerikane dhe neper shfaqje komike.Me pas filloi të merrte edhe mësimet për këngën. Zac Efron luajti ne role të tilla si endacak, Peter Pan, Djali qe nuk donte te rritej, Little Shop of Horrors dhe Man Music. Efron ishte rekomanduar tek një agjent në Los Anxhelos me mësuesen e tij të dramës, Robyn Metchik (nëna e aktorëve Aaronit Michael Metchik dhe Asheri Metchik). Ai u caktua më vonë tek agjencia e krijimit te artisteve

Arsimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zac Efron u diplomua nga Shkolla e larte Arroyo Grande në vitin 2006, dhe pastaj u pranua në Universitetin e Kalifornise jugore, por e ka shtyre regjistrimin e tij ndërsa merrej me një film. Efron gjithashtu mori pjesë në Pacific Conservatory of the Performing Arts, një kolegj i komunitetit i vendosur në Santa Maria, Kaliforni, i cili i ofroi atij me shume mundësi për të performuar si një aktor i ri gjatë viteve të 2000 dhe 2001.

Kariera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2002, Efron filloi të paraqitet në disa seri televizive, duke përfshirë Firefly, ER, dhe Guardian. Ai portretizoi Cameron Bale ne serite e Summerland. Që kur u paraqit në Summerland, ai gjithashtu eshte ftuar ne programe televizive sic jane CSI : Miami, NCIS (TV series), Suite Life of Zack & Cody dhe The Replacements. Në vitin 2003, Efron luajti në filmin Lifetime dhe Miracle Run. Ai ka luajtur Steven Morgan, një nga dy binjakeve. Për punën e tij, ai mori Çmimin Artisti i ri për Performanca më e mirë në një film televiziv, mini-seri, ose Mbeshtetja e Artisteve t rinj. Në 2005, ai luajti personazhin kryesor në video muzikore e Hope Partlow për këngën e saj "E semure nga Brenda." Gjithashtu në vitin 2005, ai luajti Patrick McCardle në Derby Stallion, ku karakteri i tij donte te fitoje garën ne qytet...

Në vitin 2006, Efron luajti në filmin High School Musical si Troy Bolton, studenti shum i dashur dhe kapiteni i ekipit të basketbollit. Ne këtë film ai ka fituar njohjne mes publikut adoleshent si një aktor dhe këngëtar. Në gusht 2006, Efron fitoi një Teen Choice Award në Breakout Star dhe The TV — Choice Chemistry categories, bashke me Vanessa Hudgens. Bashke me filmin ai beri turne në Sydney, Australi, Londër, Angli, dhe vende të tjera për promovimin e filmit. Menjëherë pas transmetimit te High School Musical, Zac Efrin doli me dy këngë të reja në Billboard Hot 100 më 4 shkurt 2006, me "Head Get'cha in the game" dhe "Breaking Free", një duet me Vanessa Hudgens nga filmi. Te gjitha kenget e High School Music, u ngjiten shpejt në historinë e Billboard charts. Efron gjithashtu U paraqit në Disney Channel Games 2006, si kapiten i ekipit të Kuq.

7 prill 2007, Efron u shfaq në një episod të Punk'd. Efron mori pjese gjithashtu edhe ne videoklipin e këngës “Say OK” (Thuaj OK) si i dashuri i saj. Kjo video është transmetuar më 16 mars 2007 në Disney Channel. Po këtë vi tai u caktua sin je nga 100 njerëzit me t bukur t 2007-es. Një foto dhe profili i tij ishte në seksionin "Coming of Age". Në të, ai tregoi sesi ishte një nga fëmijët më të shkurtër në shkollë dhe gjithmonë ngacmohej për këtë gjë. Në vitin 2006, Efron u paraqit si Link Larkin në një version e filmit Hairspray dale më 20 korrik 2007. Efron performoi të gjitha vokalet e tij në rol, që u filmua në Toronto, Ontario, nga 5 shtator - 2 dhjetor 2006. Ai I preu dhe i leu flokët e tij ngjyre kafe te erret dhe fitoi rreth 15 £ për rolin. Performanca e tij dhe filmi kane marrë komente pozitive. Efron nuk ishte në gjendje për të performuar tashme me kolegët e tij tek Koncerti i High School Musical për shka të angazhimeve të filmit Hairspray. Drew Seeley mori përsipër këtë koncert për të.

High School Musical 2 doli në gusht të vitit 2007, dhe Efron kryesoi Meter Star dhe rezultoi se ishte me i kerkuari i famshem. Përveç kësaj, Lycos ka raportuar se kërkimet për Zac Efron ishin rritur deri ne 81 %. Filmi vendosi një rekord të ri, duke u bërë programi më i shikuar në historinë e SHBA, me 17,2 milione shikues. Efron gjithashtu u shfaq në kopertinën e Rolling Stone ne gusht të 2007. Artikulli për të tregoi se ai shpresonte qe një ditë të luajë rolin e një hero. Efron prezantoi ne 2007 Teen Choice Award për "Favorite Movie" së bashku me Queen Latifah. Efron përsëriti rolin e tij në High School Musical 3 : Senior Year, i cili doli më 24 tetor 2008. Roli tjetër i tij ishte në “Seventen Again” (17 Përsëri), një drame-komedi e prodhuar nga Adam Shankman. Ky film u prezantua në vitin 2009.

Në fillim të vitit 2008, Efron kishte marre rolin kryesor në filmin “Me and Orson Welles”. Bazuar në romanin e Robert Kaplow me të njëjtin emër dhe histori, i vendosur në vitin 1937 në Nju Jork, tregon për një të ri të punësuar në prodhimin Orson Welles 'e Julius Cezarit, ku ai bëhet për të tërhequr vemenden e një prej asistenteve te prodhimit dhe për të krijuar një karriere. Filmi u xhirua në Isle of Man, Londër dhe Nju Jork, gjatë shkurt-prill 2008. Ajo u prezantua për Amerikën e Veriut nëpërmjet Festivalit te Filmit në Toronto më 5 shtator, 6, dhe 11, 2008 dhe doli në shitje në vitin 2009. Efron nënshkroi edhe një kontrate për një rol në filmin " The Death and Life of Charlie St. Cloud “

8 prill 2009, pjesëmarrja e Efron në një video komike të shkurtër me titull " Zac Efron's Pool Party“ e cila doli ne faqen e internetit “Funny or Die” edhe për publikun. Më 11 prill 2009, Efron mori pjese ne një episod të “Saturday Night Live”.

Jeta personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Efron ka një apartament në Los Angeles, Kaliforni. Më 15 janar 2008, Efron u shtrua në spital në Cedars-Sinai Medical Center në Los Anxhelos për një emergjence appendectomy. Efron ishte gjithashtu ne listën e Forbes Celebrity 100 në 2008, i renditur ne vendin e 92 me një fitim prej $ 5,8 milionë dollarë nga qershori 2007 deri në qershor 2008. Që nga 5 prill 2009, pasuria e tij personale ishte e barabartë me rreth 10 milion dollarë. Vanessa Hudgens konfirmoi ne një interviste të bere në qershor të 2007 se ajo dhe Zac Efron filluan të dilnin bashke që ne vitin 2005, gjate xhirimeve të High School Musical.