Jump to content

Iain Armitage

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Iain Armitage
Armitage në protestën Fire Drill Fridays në Kapitolin e Shteteve të Bashkuara në janar 2020
U lind në (2008-07-15) 15 korrik 2008 (15 vjeç)[1][2]
Xhorxhia, SHBA
Profesioni
 • Aktor
 • kritik teatral
Vite aktiviteti2014–tash
Njohur për
Prind/ërEuan Morton
Lee Armitage
Të afërmRichard Armitage (gjysh)

Iain Armitage (i lindur më 15 korrik 2008) është një aktor amerikan. Ai është i njohur për rolin e Sheldon CooperYoung Sheldon, një serial që pason The Big Bang Theory, dhe Ziggy Chapman në Big Little Lies. Në vitin 2018, Armitage mori çmimin Artisti i Ri për performancën më të mirë në një seri televizive – Aktori kryesor i ri për rolin e mëparshëm. Ai gjithashtu bëri zërin për të riun Shaggy RogersScoob! (2020), dhe për qenushin e policisë Chase në PAW Patrol: The Movie (2021).

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Armitage banon në Arlington, Virxhinia, dhe është djali i aktorit Euan Morton, i cili ka lindur në Falkirk, Skoci,[3] dhe producentes teatrore Lee Armitage. Është raportuar se ai u emërtua sipas Sir Ian McKellen.[4] Ai është nipi i ish Zëvendës Sekretarit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Richard Lee Armitage.[5]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2010-ta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Armitage fillimisht fitoi rëndësi përmes serisë së tij në YouTube, Iain Loves Theatre, ku ai shqyrton shfaqjet skenike nga teatri muzikor. Videot e tij tërhoqën vëmendjen e industrisë së teatrit, duke përfshirë disa agjentë që donin ta nënshkruanin atë. Gjatë çmimeve Tony 2015, ai shërbeu si korrespondent për Perez Hilton dhe madje u referua në numrin e hapjes së shfaqjes.

Në janar 2017, Armitage luajti në një episod të Law & Order: Special Victims Unit ("Ndjekja e Theo"), duke luajtur një fëmijë të vogël, Theo Lachere, i cili është rrëmbyer. Ai u shfaq në Impractical Jokers "Look Out Below", ku u fol nga Murr në "Who Let The Dogs Out?", në sfidën e dytë të atij episodi.[6] Ai luajti Ziggy Chapman në miniserialin e HBO Big Little Lies dhe ai u shfaq në The Glass Castle, një adaptim filmik i kujtimeve të Jeannette Walls me të njëjtin emër. Në të njëjtin vit, ai ishte gjithashtu në filmat I'm Not Here dhe <i id="mwTA">Our Souls at Night</i>,[7] ku luajtën gjithashtu Jane Fonda dhe Robert Redford.[8]

Në vitin 2017, Armitage ishte përzgjedhur për rolin e Sheldon Cooper si fëmijë në Young Sheldon, një seri pasardhëse e komedisë situacionale The Big Bang Theory.[9][10][11] Në dhjetor 2018, ai u shfaq në një episod të The Big Bang Theory,[12] duke luajtur Sheldonin e ri në një regjistrim videokasetë që synonte të gëzonte dhe inkurajonte një Sheldon më të vjetër.

2020-ta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2020, Armitage zëroi të riun Shaggy Rogers në filmin Scooby-Doo Scoob!. Ai ishte vendosur të riprodhonte rolin në filmin Scoob: Holiday Haunt, i cili ishte vendosur të dilte në fund të vitit 2022 në HBO Max, por u anulua në gusht 2022.[13]

Në vitin 2021, Armitage zëroi Chase në PAW Patrol: The Movie, duke zëvendësuar Justin Paul Kelly nga seriali televiziv Nickelodeon.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Film[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2017 The Glass Castle Brian Walls si i ri
Our Souls at Night Jamie Moore
I'm Not Here Stevie
2020 Scoob! Shaggy Rogers si i ri Zëri
2021 PAW Patrol: The Movie Chase
Anuluar Scoob!: Holiday Haunt Shaggy Rogers

Televizion[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli Shënime
2014 Impractical Jokers Vetë ai Episodi: "Look Out Below"
2016 Little Big Shots Gjyqtar mysafir Episodi: "The Idiom of Love"
2017 Law & Order: Special Victims Unit Theo Lachere Episodi: "Chasing Theo"
2017, 2019 Big Little Lies Ziggy Chapman Roli kryesor
2017–2024 Young Sheldon Sheldon Cooper Roli kryesor
2018 Jeopardy! Video Clue giver 6 episode
The Big Bang Theory Sheldon Cooper si i ri Episodi: "The VCR Illumination"
2020 Nickelodeon's Unfiltered Vetë ai Episodet: "Pizza In Your Game Face!" dhe "Let's Eat Electric Cake!"
Group Chat Vetë ai Episodi: "Group Chat Unleashed - Party Pooper Prank"
2022 The Price Is Right Vetë ai Episodi: "The Price is Right at Night with Iain Armitage and Raegan Revord"

Web[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Titulli Roli
2014–sot Iain Loves Theatre Prezantues

Çmimet dhe nominimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Year Award Category Nominee Result Ref.
2018 Young Artist Awards Best Performance in a TV Series - Leading Young Actor Young Sheldon Fitues/e [14]
Teen Choice Awards Choice Breakout TV Star Young Sheldon Kandidat/e [15]
2020 Screen Actors Guild Awards Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series Big Little Lies Kandidat/e [16]
2021 Kids’ Choice Awards Favorite Male TV Star Young Sheldon Kandidat/e [17]
2022 Critics' Choice Awards Best Actor in a Comedy Series Young Sheldon Kandidat/e [18]
2022 Kids’ Choice Awards Favorite Male TV Star Young Sheldon Kandidat/e [19]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Iain Armitage" (në anglisht). CBS. Arkivuar nga origjinali më 2 maj 2020. Marrë më 4 nëntor 2018. His birthday is July 15.
 2. ^ Estera, Christine (16 korrik 2018). "'Young Sheldon' star Iain Armitage on track to becoming a millionaire at age 10" (në anglisht). Nine. Arkivuar nga origjinali më 17 prill 2019. Marrë më 4 nëntor 2018.
 3. ^ Rothkopf, Joanna (7 mars 2019). "Show Business Didn't Happen to Iain Armitage. He Happened to Show Business". Esquire (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 20 mars 2019. Marrë më 22 nëntor 2019.
 4. ^ Silver, Jocelyn. "Iain Armitage on 'Mrs. Meryl Streep', David Bowie, and Theater". W Magazine (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 2019-07-02.
 5. ^ Cohen, Alina (22 shkurt 2017). "The 8-Year-Old Theater Critic Who Stars in HBO's 'Big Little Lies'". The New York Times (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 janar 2020. Marrë më 28 shkurt 2017.
 6. ^ "'Iain Armitage" (në anglisht). IMDb. Arkivuar nga origjinali më 21 qershor 2020. Marrë më 23 maj 2017.
 7. ^ Sumner, Walter (2019-05-30). "How Much Does Iain Armitage Get Paid to Play Young Sheldon Cooper?". Showbiz Cheat Sheet (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 2019-07-02.
 8. ^ Chaney, Jen (17 mars 2017). "Iain Armitage on Big Little Lies, David Bowie, and the Big Bang Theory Spinoff". Vulture (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2 korrik 2019. Marrë më 2019-07-02.
 9. ^ "'Big Bang Theory' spinoff 'Young Sheldon' ordered CBS" (në anglisht). Fox News Channel. 13 mars 2017. Arkivuar nga origjinali më 13 mars 2017. Marrë më 13 mars 2017.
 10. ^ Mathews, Liam (7 gusht 2017). "Here's the Advice Grown-Up Sheldon Jim Parsons Had for Young Sheldon's Iain Armitage". TV Guide (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2017. Marrë më 15 gusht 2017.
 11. ^ "EXCLUSIVE: Jim Parsons Says 'Young Sheldon' Star Iain Armitage Is 'Inspirational to Watch'". Entertainment Tonight (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 gusht 2017. Marrë më 15 gusht 2017.
 12. ^ Lee, Jess (27 nëntor 2018). "Here's how The Big Bang Theory's crossover with Young Sheldon will happen". Digital Spy (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 30 nëntor 2018. Marrë më 2018-11-29.
 13. ^ Burlingame, Russ (22 dhjetor 2021). "Scoob!: Holiday Haunt First Look Revealed in HBO Max Teaser". comicbook.com (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 22 dhjetor 2021. Marrë më 22 dhjetor 2021.
 14. ^ Tech, Simon. "Winners 2018 - Young Artist Awards". www.youngartistawards.org (në anglishte britanike). Arkivuar nga origjinali më 22 mars 2019. Marrë më 2018-08-02.
 15. ^ "Teen Choice Awards 2018: The winners' list". USA Today (në anglisht). 13 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 18 shkurt 2020. Marrë më 22 nëntor 2021.
 16. ^ "2020 SAG Awards Winners: Complete List". The Hollywood Reporter (në anglisht). 19 janar 2021. Arkivuar nga origjinali më 24 janar 2021. Marrë më 22 janar 2021.
 17. ^ Liz Calvario (13 mars 2021). "2021 Kids' Choice Awards: The Complete Winners List". Entertainment Tonight (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 14 mars 2021. Marrë më 13 mars 2021.
 18. ^ "Television Nominations for the 27th Annual Critics Choice Awards" (në anglisht). Critics Choice Awards. 2021-12-06. Arkivuar nga origjinali më 13 dhjetor 2021. Marrë më 22 dhjetor 2021.
 19. ^ Erik Pedersen (9 mars 2022). "Kids' Choice Awards Sets Nominations; Miranda Cosgrove, Rob Gronkowski To Host – Deadline" (në anglisht). Deadline. Marrë më 9 mars 2022.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]