Jane Fonda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jane Fonda
U lind në21 dhjetor 1937
New York City, New York, SHBA
Kombësiaamerikane
TitulliJane Fonda në vitin 2006


Jane Fonda (e lindur:Lady Jayne Seymour Fonda) 21 dhjetor 1937, është aktore amerikane, shkrimtare, aktiviste politike, ish manikene dhe e dalluar për fitnes. Është bërë e famshme me filmat si q’janë Barbarella dhe Cat Ballou. Gjatë karierës së saj artistike, është fituse e dy çmimeve Oscar, dhe shumë çmimeve të tjera. Në vitin 1970 bëri bujë të madhe me kundërshtimin e saj kontraverz për luftën në Vietnam, ku në atë kohë edhe e vizitoi Hanoin, dhe për këtë shkak shumë amerikan e konsideruan si tradhtare. Më vonë u më shumë u angazhua për çështje ekologjike dhe të drejtat e grave në organizata të ndryshme. Më 1980 arriti të popullarizohet edhe më shumë me video-kaseta për ushtrime trupore të cilat i popullarizoi me emrin aerobik.


Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Vërejtje
1960 Tall Story June Ryder
1962 Walk on the Wild Side Kitty Twist
The Chapman Report Kathleen Barclay
Period of Adjustment Isabel Haverstick nominimi - Globi i artë
Globi i artë – roli më i mirë debitues
1963 In the Cool of the Day Christine Bonner
Sunday in New York Eileen Tyler
1964 Les Félins (Joy House, The Love Cage) Melinda
La Ronde (Circle of Love) Sophie
1965 Cat Ballou Catherine 'Cat' Ballou nominimi - Globi i artë
1966 The Chase Anna Reeves
La Curée (The Game Is Over) Renee Saccard
Any Wednesday Ellen Gordon nominimi - Globi i artë
1967 Hurry Sundown Julie Ann Warren
Barefoot in the Park Corie Bratter nominimi - Çmimi BAFTA
1968 Spirits of the Dead Contessa Frederica
Barbarella Barbarella
1969 They Shoot Horses, Don't They? Gloria Beatty nomime - Çmimi BAFTA; nominimi - Globi i artë;
nominimi - Oscar për rolin më të mirë të femrës
1971 Klute Bree Daniels Oscar për rolin më të mirë të femrës; Globi i artë;
nominimi - Çmimi BAFTA
1972 Tout va bien Suzanne
1973 Steelyard Blues Iris Caine
A Doll's House Nora Helmer
Globi i artë - Çmimi Henrietta, Ylli më i popullarizuar femror
1976 The Blue Bird The Night
1977 Fun with Dick and Jane Jane Harper
Julia Lillian Hellman cmimi BAFTA; Globi i artë;
nominimi - Oscar për rol më të mirë të femrës
1978 Coming Home Sally Hyde Oscar për rol më të mirë të femrës
Comes a Horseman Ella Connors
California Suite Hannah Warren
Globi i artë: cmimi Henrietta, për aktoren më të popullarizuar të botës
1979 The China Syndrome Kimberly Wells nagrada BAFTA; nominacija - Globi i artë;
nom - Çmimi Oscar për rol më të mirë të femrës
The Electric Horseman Alice 'Hallie' Martin
Globi i artë: Çmimi Henrietta, për aktoren më të popullarizuar të botës
1980 Nine to Five Judy Bernly
1981 On Golden Pond Chelsea Thayer Wayne nominimi - Çmimi BAFTA; nominimi - Globi i artë;
nominimi - Oscar për rol më të mirë të femrës
Rollover Lee Winters
1984 The Dollmaker Gertie Nevels Emmy Award
1985 Agnes of God Dr. Martha Livingston
1986 The Morning After Alex Sternbergen nominimi - Oscar për rol më të mirë të femrës
1989 Old Gringo Harriet Winslow
1990 Stanley & Iris Iris Estelle King
2002 Searching for Debra Winger Herself
2003 V-Day: Until the Violence Stops Herself
2005 Monster-in-Law Viola Fields
2007 Georgia Rule Georgia

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Jane Fonda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale