Peter Fonda

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Peter Fonda
Peter Fonda 2009.jpg
Peter Fonda
Informacione personale
Vendlindja New York City, New York, Flag of United States.svg SHBA
Bashkëshort(ja) Susan Jane Brewer
(m. 1961–1974; divorc)[1]
Portia Rebecca Crockett
(m. 1975–2011; divorc)
Margaret 'Parky' DeVogelaere
(m. 2011–present)[2]
Kombësia amerikan
Faqja zyrtare www.peterfonda.com

Peter Henry Fonda (23 shkurt 1940), aktor amerikan . I njohur si djali i aktorit të njohur Henry Fonda, vëlla i Jane Fonda dhe i ati aktores Bridget Fonda, por me filmat e viteve të 1960-ta fitoi reputacion si ikonë kontrakulturore .

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Peter Fonda- Biography
  2. ^ "Easy Rider star Peter Fonda marries for the third time at 71". Daily Mail. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 Commons: Peter Fonda – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale