Vendbanimi prehistorik në Maliq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vendbanimi prehistorik në Maliq
Vendndodhja Korçë, Shqipëri
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 188610.06.1973
Nr. i referencës KO101

Vendbanimi prehistorik në Maliq është një sit arkeologjik në rrethin e Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [1]. Ky sit është i miratuar me numër "1886""10.06.1973". Ai ka qenë pjesë vendbanim palafit me fillesa në periudhën e neolitit të vonë dhe vazhdon deri në periudhën e bronzit.

Periudha[redakto | përpunoni burim]

Maqlit është banuar në:

  • Neolitin e Vonë = që njihet si Maliqi I
  • Eneolit = që njihet si Maliqi II[2]
  • dhe në periudhën e Bronzit

Shiko edhe[redakto | përpunoni burim]

Maliqi

Referencat[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 26 janar 2016. 
  2. ^ Muzafer Korkuti. Qytetërimi neolitk dhe eneolitik në Shqipëri

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]

logo e WCUGA Ky artikull është pjesë e Code4Culture Albania 2018 .