Vendet historike të Revolucionit Industrial të Meixhi në Japoni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trashëgimni botërore e mbrojtur nga UNESCO
Vendet e Revolucionit Industrial të Meiji në Japoni: Hekuri dhe çeliku, fabrika ndërtimit të anijeve dhe miniera e qymyrit*

Kagoshima Syuseikan.jpg
Kinkakuji në Kyoto
Shteti  Japonia
Lloji Kulturor
Kriteri ii, iii, iv
Referime 1484
Rajoni** Azi dhe Paqësor
Historia e pranimit
Pranimi 2015  Mbledhja e 39-të
Vendet historike të Revolucionit Industrial të Meixhi në Japoni is located in Japoni
Vendet historike të Revolucionit Industrial të Meixhi në Japoni
Vendndodhja e Vendet historike të Revolucionit Industrial të Meixhi në Japoni në Japonia
* Emri siç është i shkruar në listën e pranimit nga UNESCO.
** Rajonet të klasifikuara sipas UNESCO-s.

Vendet e Revolucionit Industrial të Meiji në Japoni: Hekuri dhe çeliku, fabrika ndërtimit të anijeve dhe miniera e qymyrit (明治日本の産業革命遺産 製鉄・鉄鋼、造船、石炭産業 Meiji nihon no sangyoukakumeiisan seitetsu tekkou, zousen sekitansangyou?) janë një grupim i vendeve historike që kanë luajtur një rol të rëndësishëm në industrializimin e Japonisë në periudhat Bakumatsu dhe Meiji, dhe janë pjesë e trashëgimisë industriale të Japonisë.[1] Në vitin 2009 monumentet u dorëzuan së bashku për mbishkrimin në Listën e Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s sipas kritereve ii, iii dhe iv. Vendet u pranuan në sesionin e 39-të të Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Janë regjistruar tetë zona, me tridhjetë vende përbërëse:[2][3]

(1) Yamaguchi: Hagi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendet proto-objekteve Hagi dhe mjediset e periudhës kulturore Tokugawa; Hagi, Prefektura Yamaguchi :

Vendi Shënime Imazh
Furra e reverberatorit Hagi (萩反射炉 Hagi hansharo?)[4][5] Vend historik Hagi Reverberatory furnaces.JPG
Kantier detar Ebisugahana (恵美須ヶ鼻造船所跡 Ebisugahana zōsensho ato?)[6] Heisin Maru.jpg
Punëtori e shkrirjes së hekurit Ōitayama-tatara (大板山たたら製鉄遺跡 Ōitayama tatara seitetsui ato?)[7] Vend historik prefektural
Ohitayama-tatara Iron Works 04 Smelter.JPG
Akademia Shōkasonjuku (松下村塾 Shōkason juku?)[8][9] Drejtuar nga Yoshida Shōin; Vend historik Shokasonjuku.jpg
Qyteti i kështjellës Hagi (萩城下町 Hagi jōkamachi?) (萩城下町, Hagi jōkamachi?)

[10][11]

Vend historik; Grupet e ndërtesave tradicionale
Hagi old town.jpg

(2) Kagoshima: Kagoshima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kompleksi pionier i fabrikës; Kagoshima, Prefektura Kagoshima:

Vendi Shënime Imazh
Ish Shūseikan (旧集成館 kyū Shūseikan?)[12][13] Vend historik
Fabrika e makinerive Shūseikan (旧集成館機械工場 Shūseikan kikai kōjō?)[14] ngritur në vitin 1865; Vend i Rëndësishëm Kulturor Kagoshima Syuseikan.jpg
Ish banimi i inxhinierëve të Kagoshima (旧鹿児島紡績所技師館 kyū Kagoshima hōsekijogishikan?)[15][16] ngritur në vitin 1867; Vend i Rëndësishëm Kulturor Kagoshima Ijinkan.jpg
Vendi i Baterisë Gunnosu (祇園之洲砲台跡 Gionnosu hōdai ato?)[17][18]

(3) Saga: Saga[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kantieri detar Mietsu; Saga, Prefektura Saga:

Vendi Shënime Imazh
Vendi i objektit detar Mietsu (三重津海軍所跡 Mietsu kaigunsho ato?)[19] Mietsu Naval Dock view south.JPG

(4) Iwate: Kamaishi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi i minierës dhe shkrirjes së hekurit Hashino; Kamaishi, Prefektura Iwate:

Vendi Shënime Imazh
Miniera e hekurit dhe vendi i shkrirjes Hashino (橋野鉄鉱山および関連施設 Hashino tetsu kōzan oyobi kanren shisetsu?)[20][21] ndikuar nga Yawata; Vend Historik Hashino-sanbankouroato.jpg

(5) Nagasaki: Nagasaki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Objektet e kantierit të Nagasaki, ishujt e minierave të qymyrit dhe vendet përkatëse; Nagasaki, Prefektura Nagasaki:

Vendi Shënime Imazhi
Vendi i kantierit të riparimit të anijeve të Kosuge (小菅修船場跡 Kosuge shūsenba ato?)[22][23] Vend Historik Kosuge Ship Repair Dock 01.jpg
boshti i bunarit të Hokkei, miniera e qymyrit Takashima (北渓井坑跡 Hokkei seikō ato?)[24][25] Vend historik komunal
Miniera e qymyrit Hashima (端島炭坑 Hashima tankō?) (端島炭坑, Hashima tankō?)

[26]

Hasima.jpg
Ish shtëpia e Glover (旧グラバー住宅 kyū Gulabā jūtaku?) (旧グラバー住宅, kyū Gulabā jūtaku?)

[27][28]

ngritur më 1863; Vend i Rëndësishëm Kulturor Glover Garden 04.jpg
Kantier detar Mitsubishi Nagasaki (長崎造船所関連施設 Nagasaki zōsenjo kanren shisetsu?) (長崎造船所関連施設, Nagasaki zōsenjo kanren shisetsu?) Përfshin Mokojima nr.3 dokun e thatë; Vinça e çekanit të ndërtuar në Skoci (1909); Shtëpi mysafire në stilin perëndimor
Hammer Head Crane, Mitsubishi, Nagasaki.jpg

(6) Yamaguchi: Shimonoseki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vendi i betejës Shimonoseki dhe feneri i Traktatit; Shimonoseki, Prefektura Yamaguchi:

Vendi Shënime Imazh
Gjurmët e baterisë Maeda (前田砲台跡 Maeda hōdai ato?)[29] Jacob Eduard van Heemskerck van Beest - ZM Stoomschip 'Medusa' forceert de doorgang door de Straat van Simonoseki tussen Kioe-Sjioe en Hondo (Japan).jpg
Kulla e ndriçimit Mutsurejima (六連島灯台 Mutsurejima tōdai?) (六連島灯台, Mutsurejima tōdai?) Mutsure Shima Light.jpg

(7) Fukuoka: Ōmuta; Kumamoto: Arao, Uki[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Minierat, hekurudhat dhe portet e Miike; Ōmuta, Prefektura Fukuoka, Arao dhe Uki, Prefektura Kumamoto:

Vendi Shënim Imazh
Miyanohara Pit, miniera e qymyrit në Miike (三井石炭鉱業株式会社三池炭鉱宮原坑施設 Mitsui sekitan kōgyō kabushikigaisha, Miike tankō Miyahara ana shisetsu?)[30][31] përfunduar në vitin1901; Vend i Rëndësishëm Kulturor Miyaharakou.JPG
Porti në Miike dhe hekurudha industriale e minierës së qymyrit (三池港・三池炭鉱専用鉄道 Miikekō ・Miike tankō senyō tetsudō?)[32] Miike map circa 1930.PNG
Porti Perëndimor në Misumi (三角西港 Misumi nishikō?)[33][34] e ndërtuar në vitin 1887; Vend i Rëndësishëm Kulturor Misumi-west port 1.jpg

(8) Fukuoka: Kitakyūshū[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Punëtori e çelikut Yawata; Kitakyūshū, Prefektura Fukuoka:

Vendi Shënim Imazh
Punëtori e çelikut Yawata në pronësi të shtetit (旧官営八幡製鐵所関連施設 kyū kanei Yahata seitetsusho kanren shisetsu?)[35] Governmental Yawata Iron & Steel Works.JPG
Stacioni i pompimit te lumit Onga (遠賀川ポンプ場 Ongagawa ponpujyō?) 遠賀川水源地ポンプ室1.JPG

(9) Shizuoka: Izunokuni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Furrën e reverberatorëve proto-industriale Izu; Izunokuni, Prefektura Shizuoka:

Vendi Shënime Imazh
Furrën e reverberatorëve Niirayama (韮山反射炉 Niirayama hansharo?)[36] Vend Historik Reverberatory furnace of Nirayama.jpg

Polemika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përfshirja e disa prej këtyre vendeve si Trashëgimi Botërore të UNESCO-s u ballafaquan me shqetësime dhe kundërshtime nga Koreja, për shkak të faktit se civilët koreanë dhe ushtarë të akuzuar kinez u detyruan të punonin nën kushte të vështira në shtatë nga këto vende për shkak të politikave mobilizuese të Japonisë gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Sites of Japan's Meiji Industrial Revolution: Iron and Steel, Shipbuilding and Coal Mining". UNESCO. Marrë më 5 korrik 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "To be World Heritage: Updated Situation". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 prill 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Emergence of Industrial Japan: Kyushu - Yamaguchi" (PDF). Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Hagi Reverberatory Furnace". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "萩反射炉". Agency for Cultural Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali më 31 korrik 2012. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Ebisugahana shipyard & Ohitayama-Tatara iron smelting works". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "大板山たたら製鉄遺跡". Yamaguchi Prefecture. Arkivuar nga origjinali origjinali më 10 shtator 2012. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "The Shokasonjuku Academy". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "松下村塾". Agency for Cultural Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 korrik 2012. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Hagi Castle Town". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "萩城城下町". Agency for Cultural Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 korrik 2012. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Former Shūseikan and machine factory". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ "旧集成館". Agency for Cultural Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 korrik 2012. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "旧集成館機械工場". Agency for Cultural Affairs. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 15. ^ "Former Kagoshima Spinning Engineer's Residence". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "旧鹿児島紡績所技師館". Agency for Cultural Affairs. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 17. ^ "Gionnosu Battery". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 18. ^ "祇園之洲砲台跡". Kagoshima City. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 19. ^ "Mietsu naval facility site". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 20. ^ "Hashino Iron Mining and Smelting Site". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 21. ^ "橋野高炉跡". Agency for Cultural Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 korrik 2012. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 22. ^ "Site of Kosuge ship repair dock". Kyuyama. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 23. ^ "小菅修船場跡". Agency for Cultural Affairs. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)[lidhje e vdekur]
 24. ^ "Hokkei well shaft, Takashima coal mine". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "北渓井坑跡". Nagasaki City. Arkivuar nga origjinali origjinali më 19 dhjetor 2012. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 26. ^ "Hashima coal mine". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 27. ^ "Former Glover House". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 dhjetor 2015. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "旧グラバー住宅(長崎県長崎市南山手町)". Agency for Cultural Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali më 21 korrik 2012. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 29. ^ "Maeda Battery". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 shtator 2012. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 30. ^ "Miyanohara Pit, Miike coal mine". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 17 dhjetor 2015. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 31. ^ "三井石炭鉱業株式会社三池炭鉱宮原坑施設". Agency for Cultural Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali më 20 korrik 2012. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 32. ^ "Miike Port and Coal Mine Industrial Railway". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 33. ^ "Misumi West Port". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 34. ^ "三角旧港(三角西港)施設". Agency for Cultural Affairs. Arkivuar nga origjinali origjinali më 4 shtator 2012. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 35. ^ "The State-owned Yawata Steel Works". Kyuyama. Arkivuar nga origjinali origjinali më 3 mars 2016. Marrë më 17 shkurt 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 36. ^ "Sites of Japan's Meiji Industrial Revolution: Iron and Steel, Shipbuilding and Coal Mining". UNESCO. Marrë më 21 tetor 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]