Nagasaki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nagasaki
Qytet
Vendndodhja
Nagasaki is located in Japoni
Nagasaki
Nagasaki

Koordinatat: 32°47′V 129°52′L / 32.783°V 129.867°L / 32.783; 129.867

Administrimi
Shteti Flamuri Japonia
Rajoni Kyūshū
Kryetari i Bashkisë Tomihisa Taue
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 406.35 km2
Dendësia 1,100 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore Ora Standarte e Japonisë(UTC+9)

Nagasaki (Japonisht: 長崎市) është qyteti më i madh në ishullin Kyushu, Japoni. Tomihisa Taue është kryetarë i bashkësisë që nga viti 2007. Së bashku me Hiroshimën, Nagasaki është i njohur për ngjarjen e 6 gushtit të vitit 1945, pasi që forcat ajrore të SHBA-së hedhën bombën atomike në qytet në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Aeroporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aeroporti i Nagasakit është aeroport ndërkombëtar, ndodhet 4 kilometra në perëndim të stacionit të trenit në qytetin Omura dhe 18 kilometra në verilindje të stacionit të trenit në qytetin e Nagasakit.

Universitete[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Universiteti i Nagasakit
  • Universiteti për studime të huaj
  • Kolegji i Femrave

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]