Veriu dhe Jugu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Veriu dhe Jugu është një serial dramatik Turk krijuar dhe shkruar nga Ece Yörenç dhe Melek Gençoğlu. Personazhi kryesor është Kuzei (Veriu) qe luhet nga aktori Kivanc Tatlitug, një djalë nervoz, biri i një bukëpjekësi turk, i kthyer nga burgu ku ka qëndruar kater vite pasi pranoi një krim qe e kreu vëllai i tij Gunei (Jugu). Historia është e bazuar ne luftën "Njeriu i pasur", "Njeriu i varfër".

Seritë transmetohen ne Turqi ne kanalin Kanal D, dhe si produksion i Ay Yapım.[1] Premiera e serialit është transmetuar ne 7 Shtator 2011 dhe momentalisht është një nga kater serialet me te shikuara Turqi pas Sulejmani i madhërishëm, Adını Feriha Koydum, Öyle Bir Geçer Zaman Ki dhe Fatmagül'ün Suçu Ne? duke u bere me i suksesshmi (e cila është shkruar nga te njëjtët qe kane shkruar Kuzey Güney.

Kuzey Güney transmetohet çdo te Mërkure ne mbrëmje ne 20:00 (EEST, UTC+03:00) ne Kanal D.

Përmbledhje[redakto | redakto tekstin burimor]

Kuzei Günei është historia e dy vëllezërve Kuzei dhe Gunei. Kuzei (do te thotë veri ne Turqisht) është i guximshëm por i nxituar, rebel, ka vështirësi te kontrolloje zemërimin e tij, nuk e toleron padrejtësinë, i padurueshëm dhe le grushtat te flasin për te. Guney (do te thotë jug ne Turqisht) është e kundërta e Kuzeit. Ai është i qete, i durueshëm, nuk vepron pa menduar, ne përgjithësi një njeri punëtor. E vetmja gjë qe këta te dy kane te përbashkët është dashuria e tyre për Cemren.

Kasti i aktoreve[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Kıvanç Tatlıtuğ si Kuzei Tekinoğlu
 • Buğra Gülsoy si Günei Tekinoğlu
 • Öykü Karayel si Cemre Çayak, e bija e Gyltenit, e fejuara e Guneit dhe me pas ish e fejuara, asistente e Can Katmanoğlu
 • Bade İşçil si Banu Sinaner, e bija Atilla Sinaner dhe me pas behet e dashura e Guneit
 • Mustafa Avkıran si Samir "Sami" Tekinoğlu, baker, babai i Kuzeit dhe Guneit
 • Semra Dinçer si Handan Tekinoğlu, mamaja e Kuzeit dhe Guneit, gruaja e Samiut, martuar me te kundër dëshirës se familjes
 • Zerrin Tekindor si Gylten Çayak, parukiere, mamaja e Cemres
 • Ünal Silver si Atilla Sinaner, nje biznesmen i pasur, babai i Banuse, shefii Guneit, vdes ne episodin e njëmbëdhjete
 • Rıza Kocaoğlu si Ali Güntan, tregtar, shoku me i mire i Kuzeit, 1-40
 • Çağdaş Onur Öztürk si Barış Hakmen, gjysme-vëllai i Banuse, ne lidhje me Venus Tezerel, me pas martohet me Cemren
 • Göksen Ateş si Venüs Tezerel, e dashura e Barisit dhe shoqe me Banune
 • Hazar Ergüçlü si Simai Canaş, e dashura e Kuzeit dhe me pas gruaja
 • Ahmet Gurbuz si Ferhati, armiku me i keq i Kuzeit, nje njeri i cili paguhej nga babai i Kuzeit për ta ruajtur kur ishte ne burg 8-47
 • Merve Boluğur si Zeynep, e bija e nje fotografi, shoqe e femijerise me Cemren, dezinjuese mode nga Itali, e cila dashurohet me Kuzein
 • Hale Soygazi si Ebru, mamaja e Banuse dhe Barisit, nje grua biznesmene e pasur qe kthehet nga SHBA pas vdekjes se Atilles

Cmime[redakto | redakto tekstin burimor]

Viti Çmimi Fituesi Dhenesi
2011 Seritë me te mira te vitit Veriu dhe Jugu Galatasaray University
2011 Aktori me i mire i serive televizive Kıvanç Tatlıtuğ Galatasaray University
2011 Aktori me i dashur Kıvanç Tatlıtuğ Yildiz Technical University
2012 Muzika me e mire ne seriale Kuzey Güney / Toygar Işıklı Istanbul Kültür University
2012 Serite me te mira te vitit Kuzey Güney İzmir University of Economics
2012 Aktori me i mire i serive televizive Kıvanç Tatlıtuğ Golden Butterfly Awards
2012 Akotori me i mire i serive televizive Buğra Gülsoy Darüşşafaka Association
2012 Muzika me e mire ne seriale Kuzey Güney / Toygar Işıklı Turkish Student Council
2012 Aktori me i mire i serialeve dramatike Kıvanç Tatlıtuğ Golden Objective Awards

Transmetimi ndërkombëtare[redakto | redakto tekstin burimor]

Country Network Premiere date
Bullgaria Bullgaria Diema Family Janar, 2013
Serbia Serbia RTV Pink 2 Shtator, 2012
Monaku Monako Pink M Shtator, 2012
Shqipëria Shqipëria Klan TV Janar, 2013
Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina TV1 2012

Shënime[redakto | redakto tekstin burimor]

 • Dy serialet me te shikuara Turke Veriu dhe Jugu dhe Sulejmani i madhërishëm transmetohen ne te njëjtën dite dhe ne te njëjte ore.

Ata janë ne një lloj gare me njëra-tjetrën. Firma e producentëve nuk e ka ndryshuar diten e transmetimit. Situata është lenë ne dore te TIMS Production and Ay Yapım (Ay Production).

Referenca[redakto | redakto tekstin burimor]

 1. ^ "Kuzey Güney / Kanal D" (in Turkish). Marrë më 2011-12-03. 

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]

Stampa:Turkey-stub Stampa:Tv-prog-stub