Jump to content

Verri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pemë verri buzë lumit Beaulieu në Longwater Lawn, Hampshire, Angli

Verrët janë pemë që përfshijnë gjininë Alnus në familjen e thuprës Betulaceae. Gjinia përbëhet nga rreth 35 lloje [1] pemësh dhe shkurresh monoecous, disa që arrijnë një madhësi të madhe, të shpërndara në të gjithë zonën e butë veriore me disa specie që shtrihen në Amerikën Qendrore, si dhe në Andet veriore dhe jugore.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjalmi

Me disa përjashtime, verrët janë gjetherënës, dhe gjethet janë të ndërkembyeshme, të thjeshta dhe të dhëmbëzuara. Lulet janë push me push mashkullor të zgjatur në të njëjtën bimë me pushet më të shkurtra femra, shpesh përpara se të shfaqen gjethet; ato janë kryesisht të pjalmuara nga era, por edhe të vizituara nga bletët në një masë të vogël. Këto pemë ndryshojnë nga thuprat (Betula, një gjini tjetër në familje) në atë që pushet femra janë drunore dhe nuk shpërbëhen në pjekuri, duke hapur për të lëshuar farat në një mënyrë të ngjashme me shumë kone halore .

Llojet më të mëdha janë verri i kuq (A. rubra) në bregun perëndimor të Amerikës së Veriut dhe verri i zi (A. glutinosa), vendas në pjesën më të madhe të Evropës dhe i përhapur gjerësisht diku tjetër, që të dyja arrijnë mbi 30 metra. Në të kundërt, Alnus alnobetula (verri i blertë) i përhapur rrallë është më shumë se 5 metra shkurre.

Prejardhja e emrit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Nga parashqipja *werna, nga para-indo-evropianishtja *wern- (krahaso uellsisht gwern, armenisht գերան (geran, “trare, dru”)). ndoshta e huazuar nga parakeltishtja *wernā

Parazitët[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rrënjët e verrit parazitohen nga koni verior i tokës .

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Arno, Stephen F.; Hammerly, Ramona P. (2020) [1977]. Northwest Trees: Identifying & Understanding the Region's Native Trees (në anglisht) (bot. field guide). Seattle: Mountaineers Books. fq. 208–215. ISBN 978-1-68051-329-5. OCLC 1141235469.

Leximi më tej[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]