Veshjet kombëtare kroate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Veshjet kombëtare kroate nga Vrlika.
Gra nga Međimurje (veriu i Kroacisë) në veshje tradicionale popullore.

Veshjet kombëtare kroate apo veshja kroate (kroatisht: narodna nošnja, shumës: narodne nošnje) i referohet veshjeve tradicionale të veshura nga kroatët në Kroaci, Bosnjë dhe Hercegovinë, Serbi, në disa komunitete të vogla në Hungari, Mali të Zi dhe Rumania. Në ditët e sotme shumica e kroatëve në përditshmëri vishen m veshje të stilit perëndimor,  veshjet kombëtare më shpesh përdoren për ngjarje të veçanta dhe festime, kryesisht në festa kombëtare, fetare, dasma, dhe nga grupet e vallëzimit që vallëzojnë valle tradicionale kroate.

Çdo kulturore dhe rajon gjeografik ka shumëllojshmëri të veshjeve të veçanta kostum që ndryshojnë në stil, material, ngjyrë, dhe formë. Shumë nga këto veshje rajonale janë ndikuar nga prezenca e kulturës austriake, hungareze, gjermane, Italiane, ose turke, varësisht se cila prej tyre ka sunduar rajonin.[1]

Veshja kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stili Dinarik i veshjes të burrave.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

References[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hrvatski foklor: Narodne nošnje Arkivuar 25 janar 2010 tek Wayback Machine (Croatian)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]