Vieillevigne, Haute-Garonne

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Viela
Bashkia e Vielës
Bashkia e Vielës
Stema Viela
VendiFranca
Sipërfaqja
1
3.140 km2 (1.212 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
358
 • Dendësia110/km2 (300/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Vieillevigne (shqiptimi frëngjisht: [vjɛjviɲ] ; Ocitanisht: Vièlhavinha ; Shqip: Viela ) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore.

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
1962120—    
1968123+2.5%
1975111−9.8%
1982124+11.7%
1990153+23.4%
1999174+13.7%
2008294+69.0%

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Château de Vieillevigne është një kështjellë e shekullit të 16-të e cila u zhvillua si një shtëpi madhështore dhe renditet si një vend historik nga Ministria Franceze e Kulturës .