Villefort, Lozère

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Vilafortë
Villefort (Frëngjisht)
Vilafòrt (Ocitanisht)
Diga dhe liqeni i Vilafortës
Diga dhe liqeni i Vilafortës
Stema Vilafortë
VendiFranca
Sipërfaqja
1
7.350 km2 (2.838 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
570
 • Dendësia78/km2 (200/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Villefort ( shqiptimi frëngjisht[vilfɔʁ]  ( dëgjoni); Ocitanisht: Vilafòrt ; Shqip: Vilaforta) është një komunëdepartamentin LozèreFrancën jugore.

Njerëzit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Villefort ishte vendlindja e Odilon Barrotit (1791-1873), politikan dhe kryeministër i Francës .

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]