Vjetari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Vjetari i njohur edhe si libri vjetor është një lloj libri i botuar çdo vit e që bëhet me qëllim të regjistrimit, nxjerrjes në pah dhe përkujtimit për vitin e kaluar të një shkolle ose institucioni të caktuar. Termi gjithashtu i referohet një libri të statistikave apo fakteve të publikuara për çdo vit. Një libër vjetor shpesh ka një temë gjithëpërfshirëse e që është e pranishme në tërë përmbajtjen e librit.

Shumë shkolla të mesme (të ulëta dhe të larta) kolegje, dhe shkolla fillore publikojnë vjetarët e tyre; megjithatë, me paraqitjen e rrjeteve sociale, disa shkolla po heqin dorë nga përdorimi i librave vjetorë ose e kanë ulur ndjeshëm numrin e faqeve duke pasur parasysh alternativat të cilat i ofronjnë mediat sociale. [1] [2]

Shiko gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dern, Daniel. "In the Facebook era, will printed yearbooks survive?". betaBoston. The Boston Globe. Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2019. Marrë më 9 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Smith, Susan. "The Future of the Venerable Yearbook". cmreview.org. College Media Review. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2015. Marrë më 9 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)