Vlashent Sata

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Vlashent Sata
Vlashent Sata.jpg
Vlashent Sata
Informacione
Lindja1983, Tiranë, Shqipëri
Zhanrifolklorik
Profesion(e)këngëtar, tekstshkrues, kompozitor
Webfaqja
vlashentsata.com

Vlashent Sata (i lindur më 1983 në Tiranë) është një këngëtar, tekstshkrues dhe kompozitor shqiptaro-francez.[1]

Ai e filloi karrierën në moshë të re me këndim, duke u ngjitur në skenë në moshën 5 vjeç. I nxitur nga i ati, Loro Sata, një muzikolog dhe këngëtar tenor lirik, në moshën 6 vjeç Vlashenti nis pianon. Në vitin 2002 ai shkon në Francë për të vazhduar studimet e pianos, dhe përfundon të gjitha ciklet e konservatorëve, së pari në Bordeaux, pastaj në Paris.[1]

Diskografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Albume[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • "Hana" - 2016

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Vlashent Sata Biography". vlashentsata.com. Marrë më 24 shkurt 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)